Anomalia


Autor: Hervé Le Tellier
Wydawnictwo Filtry

 

 

Głośna, bestsellerowa, wyróżniona prestiżową Nagrodą Goncourtów książka francuskiego pisarza, autora sztuk teatralnych, przewodniczącego słynnej grupy literackiej OuLiPo, czyli Warsztatu Literatury Potencjalnej, z wykształcenia matematyka, astrofizyka i doktora lingwistyki.

Jest to wielowymiarowa, misternie skonstruowana powieść łącząca różne gatunki (są tu elementy thrillera, science fiction, powieści psychologicznej, obyczajowej, szpiegowskiej, naukowej i prawniczej). Poznajemy historie dziewięciu bohaterów, pasażerów samolotu lecącego w marcu 2021 roku z Paryża do Nowego Jorku, m.in. płatnego zabójcy o podwójnej tożsamości; niedocenianego pisarza, który w przypływie inwencji twórczej pisze genialną książkę pt. „Anomalia”, a następnie popełnia samobójstwo; pięknej montażystki filmowej, która samotnie wychowuje dziecko; kapitana samolotu, który dowiaduje się, że ma raka trzustki; ambitnej czarnoskórej prawniczki; nigeryjskiego lidera zespołu rapowego, który ukrywa swoją homoseksualność; sześcioletniej córki amerykańskiego weterana wojennego.

W wyniku anomalii ten sam samolot, z tymi samymi pasażerami na pokładzie ląduje po raz drugi trzy miesiące później. W tajemniczą sprawę zduplikowanych pasażerów i członków załogi zostają zaangażowane agencje rządowe i ekipy naukowe. Zostaje też uruchomiony protokół  42, opracowany po 11 września przez dwójkę genialnych matematyków z MIT. Rozpoczynają się przesłuchania bohaterów, a następnie ich konfrontacje ze swoimi starszymi o trzy miesiące sobowtórami.

Przewrotna, znakomicie napisana i skonstruowana, pełna popkulturowych i literackich aluzji oraz filozoficznych domysłów opowieść z sensacyjną intrygą i brawurową fabułą. Oprawa twarda, klejona. Polecam.