Memorial Drive. Wspomnienia córki


Autorka: Natasha Trethewey
Wydawnictwo Cyranka

 

Poruszająca książka wspomnieniowa wielokrotnie nagradzanej amerykańskiej pisarki, poetki, wykładowczyni akademickiej, laureatki Pulitzera. Natasha Trethewey wraca do tragicznych wydarzeń z 1985 roku, które na zawsze zmieniły jej życie. Miała wtedy dziewiętnaście lat. Jej mama została zastrzelona w swoim domu przy tytułowym Memorial Drive przez byłego męża, ojczyma Natashy.

W książce autorka opowiada trudną historię swojej rodziny, dzieląc ją na części, aby móc ją udźwignąć. Powraca do wspomnień z wczesnego, pełnego ciepła i miłości dzieciństwa w bliskim kręgu rodziny mamy w Missisipi, poruszając przy tym problemy rasizmu (małżeństwo jej rodziców było międzyrasowe). Kolejne wspomnienia związane są z przeprowadzką taty do innego miasta w związku z jego pracą nad doktoratem z literatury, rozwodem rodziców i decyzją mamy o rozpoczęciu nowego życia w Atlancie. To tam związała się z brutalnym, zaborczym mężczyzną, który latami ją maltretował.

Autorka odtwarza sceny z życia domowego, przeżycia dziecka wstydzącego się przyznać mamie, że jej partner często zmusza ją do spakowania swoich rzeczy do walizki i przez godzinę wozi ją (zanoszącą się płaczem) samochodem, grożąc, że odda ją do zakładu. Przywołuje emocje samotnej, przerażonej nastolatki zamykającej się w swoim pokoju, która słyszy w nocy, jak ojczym bije mamę. Resztę wstrząsającej historii poznaje w dwudziestą rocznicę śmierci mamy, kiedy dostaje akta jej sprawy. Wśród materiałów dowodowych znajduje notatnik mamy z przejmującymi zapiskami, a z dokumentów sądowych dowiaduje się, że początkowo ojczym zamierzał zabić ją, aby ukarać jej matkę. Gdy po trzydziestu latach Trethewey wraca do Atlanty (obejmuje tam bowiem posadę wykładowczyni na uczelni), decyduje się zmierzyć z traumą i wypieraną przez lata przeszłością, opisać sceny, które tak długo ją prześladowały, oraz – jak pisze – „zrozumieć tragiczny bieg życia” jej matki.

Znakomicie napisana, pełna emocji opowieść o więzi córki z matką, poruszająca temat przemocy domowej i poczucia straty. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.