Bercia i Orson


Autor: Tomasz Samolijk
Seria: Zwierzaki
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Poziom: BD II

 

Najnowsza powieść Tomasza Samolijka, znanego autora książek i komiksów dla dzieci oraz pracownika naukowego Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, wydana w ramach serii „Zwierzaki” Wydawnictwa Agora dla dzieci. Poprzednio: „Tarmosia” p. 11/21.

Niedźwiedzica Turi, młoda mama dwójki rozbrykanych maluchów, Berci i Orsona, gdy w pobliżu jej gawry zaczynają kręcić się ludzie, ucieka w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca dla swoich dzieci. Dociera jednak do lasu pełnego zasadzek i pułapek zastawionych przez kłusownika. Na domiar złego w nowym miejscu niedźwiadki oddalają się bez jej wiedzy od legowiska i się gubią. Gdy w końcu niedźwiedzica odnajduje swoje dzieci, wpada w pułapkę przygotowaną przez kłusownika. Bercia i Orson wymyślają plan, jak uratować mamę.

Równolegle śledzimy prześmieszne, aczkolwiek bardzo niebezpieczne perypetie listonosza, domorosłego detektywa, który najpierw chce rozwiązać sprawę włóczęgi plądrującego okoliczne śmietniki, następnie śledzi tajemniczą mieszkankę leśnej chaty, podejrzewając ją o kłusownictwo (próbuje ją nawet zatrzymać „w imieniu prawa… pocztowego”). Chcąc pokrzyżować plany kłusownikowi, nieustannie wpada w tarapaty i ciągle przytrafiają mu się przedziwne rzeczy. Świetnie wykreowane są zarówno ludzkie postacie, jak i zwierzęce. Pojawia się tu m.in. łakomy Karhu (amator śmieciowych śniadań), nierozłączna para przyjaciół – locha i jeleń, a także ponury, melancholijny Kruk, miłośnik opowieści z dreszczykiem, który wieszczy wszystkim mroczną przyszłość (jego ulubionym powiedzonkiem jest „kres i krach”, posługuje się też cytatami z poematu „Kruk” Edgara Alana Poe).

Opowieść mistrzowsko łączy dynamiczną, pełną zwrotów, przygodową fabułę, ciekawą zagadkę kryminalną, dużą dawkę humoru (również czarnego), barwną galerię postaci, literackie i  popkulturowe aluzje oraz umiejętnie podaną wiedzę przyrodniczą. Czytelnicy znajdą tu sporo ciekawostek na temat diety, zwyczajów i zachowań niedźwiedzi oraz innych leśnych zwierząt. Do tego jeszcze zachwycające, malarskie ilustracje Eli Wasiuczyńskiej, ukazujące bohaterów w leśnej scenerii.

Wciągająca, wzruszająca i zabawna lektura, która przybliża problemy dzikich zwierząt i uczy szacunku do przyrody. Duży druk. Okładka twarda, szyta. Szczególnie polecam.