Mały atlas kotów (i kociaków)


Autorzy: Ewa i Paweł Pawlakowie
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

 

Ewa i Paweł Pawlakowie, znani i wielokrotnie nagradzani ilustratorzy i autorzy znakomitych kartonowych atlasów (dotychczas: ptaków, motyli oraz zwierząt), tym razem przybliżają małym czytelnikom koty.

W najnowszym tomie łączą ciekawostki o różnych rasach kotów, osobiste historie i anegdotki o pupilach swoich znajomych ze zdjęciami kocich bohaterów (z domowych archiwów) oraz uroczymi ilustracjami. Każdej rasie poświęcona jest rozkładówka przedstawiająca po jednej stronie duży portret bohatera wykonany z barwnych kawałków tkanin, po drugiej zaś tekst podzielony na krótkie partie oraz różne prace artystyczne, takie jak np. akwarele, rzeźby z masy papierowej i rysunki zaprzyjaźnionej z autorami Oli. Dwie rozkładówki to plansze prezentujące mowę ciała oraz dzikich krewnych kota domowego (np. serwala, karakala i kota pustynnego).

Bohaterami atlasu są między innymi: dwa puchate koty norweskie, Maja i Boguś, wielkouchy i wielkooki devon rex (idealny dla alergików), dachowiec czarny Wampir, japoński bobtail (z pomponikiem zamiast ogona), czuła abisynka Lili, która – jak twierdzą jej opiekunowie – przypomina jamnika. W kociej galerii jest też sporo dachowców: bury, biało-rudy, popielaty w prążki, czarny czy też szylkretowy z białym. Dodatkowym walorem książki jest dobór czcionki naśladującej odręczne pismo, jak w prawdziwym pamiętniku.

Piękna, wartościowa, inspirująca do tworzenia prac plastycznych lektura. Doskonała propozycja dla wszystkich miłośników kotów. Starannie wydana, całokartonowa. Bardzo polecam. Poprzednio „Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków” p. 19/19.