Kury, czyli krótka historia o równości


Autor: Laurent Cardon
Wydawnictwo: Adamada
Poziom: BD I

 

Druga na polskim rynku autorska książka francuskiego rysownika, ilustratora i twórcy animacji ponownie zabiera młodych czytelników do świata kur i kogutów, aby wyjaśnić im kolejną ważną kwestię społeczną, jaką jest równouprawnienie. Poprzednio: „Kury, czyli krótka historia o wspólnocie” p. 1/21.

Główne bohaterki, kury, długi okres wysiadywania jajek urozmaicają sobie graniem w karty, czytaniem książek, dzierganiem, a niektóre robią sobie przerwę na „rozprostowanie nóżek”. Nie uchodzi to uwadze pilnujących porządku w kurniku kogutów-tradycjonalistów. A gdy odkrywają, że dziewczyny na zmianę chodzą na zajęcia pilates prowadzone przez kurzą instruktorkę Natalię, postanawiają natychmiast ukrócić ten proceder i przywrócić porządek w kurniku. „Mając na uwadze dobro jaj i przyszłych kurcząt” zarządzają, że od tej pory przerwy dla każdej kury nie będą przekraczały piętnastu minut dziennie. Przydzielają każdej kurze numer identyfikacyjny i ustalają szczegółowe zasady organizacyjne, aby nie dochodziło do nieporozumień. Sprytne kury wpadają na pomysł, jak obejść kogucie przepisy. Przekazują sobie jajka nawzajem pod opiekę i w ten sposób wydłużają swoje przerwy, co jednak po kilku dniach prowadzi do pomieszania jajek i bałaganu. Gdy koguty znowu próbują przywołać je do porządku, zupełnie nie spodziewają się, co ich czeka…

Autor w alegoryczny sposób i z poczuciem humoru objaśnia młodym czytelnikom świat, funkcjonowanie społeczeństwa i rodziny. Pokazuje, jak ważna jest współpraca, szacunek, wolność wyboru, a w rodzinie – wzajemne zrozumienie i dzielenie się obowiązkami. Przymuszanie kur do posłuszeństwa i narzucanie im kogucich reguł prowadzi do buntu i walki o równe traktowanie. Lektura dostarcza wielu tematów do rozmów, m.in. o równouprawnieniu, patriarchacie, feminizmie, sprawiedliwości, odpowiedzialności i wspólnocie.

Książka składa się z kilkunastu rozkładówek z rewelacyjnymi, pełnymi zabawnych odniesień do świata ludzi ilustracjami, którym towarzyszą krótkie teksty. Duży format. Oprawa twarda, szyta. Polecam.