Magiczny sklep z prezentami


Autorka: Maudie Powell-Tuck
Ilustratorka: Hoang Giang
Wydawnictwo: Wilga
Poziom: O/I

 

Książka brytyjskiej autorki, do której ilustracje stworzyła pochodząca z Wietnamu artystka, to piękna, ciepła opowieść o prawdziwej magii świąt Bożego Narodzenia.

Głównym bohaterem jest Bartek, którego rodzina ma trudną sytuację materialną i nie stać ich na choinkę ani jakiekolwiek prezenty. Zrezygnowany chłopiec, snując się po świątecznie udekorowanych ulicach miasta, trafia do olśniewającego, migoczącego złotem domu towarowego, w którym płaci się, śpiewając piosenki i opowiadając bajki. Z pomocą uroczego białego niedźwiedzia polarnego i innych zwierząt znajduje tam wyjątkowe prezenty dla swoich najbliższych – dla siostry w dziale śmiesznych dźwięków zabawną trąbkę, dla babci w dziale zmyślonych prezentów zmyślny kapelusz, a dla taty w dziale fantastycznych zapachów flakonik z napisem „Radość”. W świąteczny poranek, po udekorowaniu taty łańcuchami (zamiast choinki), martwi się, czy puste pudło na kapelusze, popsuta trąbka i stara butelka ucieszą jego rodzinę. Podarki sprawiają jednak, że wszyscy czują się szczęśliwi i kochani, a święta Bożego Narodzenia stają się magiczne.

Ze wzruszającym tekstem wspaniale współgrają baśniowo-realistyczne ilustracje, doskonale wydobywające magiczną atmosferę tytułowego sklepu. Świąteczna opowieść wypełniona jest miłością i wartościami rodzinnymi. Wspaniała pochwała wyobraźni i niematerialnego wymiaru świąt. Efektowna, ze złotymi elementami, twarda, szyta okładka. Polecam.