Malutki Lisek i Wielki Dzik. Porządki


Autorka: Berenika Kołomycka
Wydawnictwo: Egmont
Poziom: BD I

 

 

Siódmy tom znakomitej serii komiksowej dla dzieci autorstwa graficzki, ilustratorki i rzeźbiarki; pierwszy tom tego cyklu „Tam” (p. 21/15) został nagrodzony w konkursie im. Janusza Christy.

Najnowszy album zawiera cztery epizody ukazujące perypetie sympatycznych zwierząt z dolinki związane z ulewnymi wiosennymi deszczami oraz skutkami powodzi. Tym razem na plan pierwszy wysuwa się Wielki Dzik, który jak zawsze jest gotowy do niesienia pomocy innym oraz w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji stara się znaleźć rozwiązanie. Najpierw, wykazując się swoimi świetnymi umiejętnościami pływackimi, ratuje synka żuka, który wpadł do wody, jak też inne zwierzęta w potrzebie. Następnie próbuje zażegnać awanturę między susłami, których zapasy z powodu powodzi wypłynęły z nor i się zmieszały. W ostatniej zaś historyjce pomaga borsukowi, niepoprawnemu zbieraczowi, uwolnić się od nadmiaru rzeczy i zmartwień, a także odnaleźć szczęście.

W albumie znajduje się jeszcze historia piżmaka, który robi porządki w strumieniu i buduje swoją pierwszą tamę, a przy okazji bezinteresownie tworzy kąpielisko dla wydr. Musi zmierzyć się też z krytyką swoich żądnych sukcesu i zysku kuzynów bobrów, których dewizą życiową jest: „Więcej wszystkiego!”.

Emocje bohaterów i nastrój opowieści znakomicie oddają mistrzowskie, akwarelowe, pełne ekspresji ilustracje w stonowanych barwach. Oszczędna w słowach, ale sugestywna w wymowie opowieść o tym, co jest naprawdę w życiu ważne. Bardzo polecam – zarówno ten tomik, jak też całą serię. Okładka miękka, klejona.

Poprzednio: t. 6 „Okropieństwo” (p. 3/21).