To wszystko matematyka Carina Louart Florence Pinaud

To wszystko matematyka

To wszystko matematyka Carina Louart Florence PinaudAutorki: Carina Louart, Florence Pinaud Ilustrator: Jochen Gerner                           Wydawnictwo: Dwie Siostry

 

Książka dwóch francuskich dziennikarek popularyzujących naukę dla dzieci. Louart (I raz na liście), Pinaud („Tęgi umysł. Tajemnice inteligencji, p. 18/18). Autorki na warsztat wzięły królową nauk.

Postanowiły zaprezentować jej jasną stronę, czyli raczej przeciwieństwo szkolnego wizerunku matematyki. W publikacji postawiono na zwięzłość i zaciekawienie konkretem. Informacja przeplatane są z zagadkami do rozwiązania przez czytelnika (oczywiście można zweryfikować swoje odpowiedzi z prawidłowymi).

W tekście przeważają związki matematyki z codziennością, ale nie zabrakło odniesień do historii tej dyscypliny. Autorki sięgają do czasów starożytnych. Najciekawsze fragmenty dotyczą jednak budowy mostów, gier, rachunku prawdopodobieństwa, czy nawet źródłosłowu wyszukiwarki internetowej Google (chodzi o nazwę liczby ze stoma zerami) albo obecności matematyki w języku (prawda, fałsz, matematyczne szanse). Tekstu jest w sam raz, występuje zawsze po lewej stronie, ponieważ na prawo znajdują się zabawne ilustracje.

Przystępna forma oswajania dzieci z istnieniem przedmiotu, który w warunkach szkolnych najczęściej przybiera postać monstrum. Oprawa twarda, szyta.