12 dziecięcych wyzwań. Polscy autorzy o tym, jak poradzić sobie z problemami


Wydawnictwo: Centrum Edukacji Dziecięcej
Poziom: BD I/II

 

 

 

Nowy zbiór opowiadań dwunastu twórców literatury dziecięcej, którzy poruszają kolejne ważne tematy, tym razem związane z dziecięcymi wyzwaniami (poprzednio w serii: „12 ważnych emocji” p. 16/20).

Bohaterami są uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej, którzy oswajają się z nowymi sytuacjami, rozwijają relacje społeczne, odkrywają swoje pasje, mierzą się z codziennymi trudnościami i problemami, a także uczą się tolerancji, współpracy, asertywności oraz samodzielności.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel opowiada historię Marianny, prawdziwej pasjonatki tańca, której skrzydła podcina sroga, wiecznie niezadowolona nauczycielka tańca klasycznego w szkole baletowej. W trudnej sytuacji, gdy dziewczynka czuje się poniżona i przepełnia ją rozpacz, wspierają ją rodzice oraz rodzeństwo, którzy pomagają jej uwierzyć w sobie i odzyskać radość płynącą z tańca.

Eliza Piotrowska w opowiadaniu o dwóch braciach mających problem z agresją, pokazuje, jak działa lawina złości i jak ją można zatrzymać (przy okazji naprawiając relację między braćmi). Agnieszka Frączek bierze na warsztat temat tolerancji, opisując sceny z życia klasy integracyjnej. Z kolei Anna Onichimowska opowiada o przeżyciach drugoklasisty Janka, który podejmuje ryzykowne zachowania, aby przypodobać się przebojowemu koledze z klasy i dostać się do jego paczki. Chłopiec musi poradzić sobie z presją grupy.

Autorzy poruszają też tematy związane z zagrożeniami w sieci, uzależnieniem od gier komputerowych, rywalizacją i manipulacją. Opowiadania są realistyczne, mają jasny przekaz i zawierają przydatne wskazówki. Mogą być świetnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi zarówno w domu, jak i szkole. Wartościowa lektura. Polecam.

Większy format, kolorowe ilustracje, okładka twarda, szyta.