Pomelo i wielka przygoda


Autorka: Ramona Bădescu
Ilustrator: Benjamin Chaud
Wydawnictwo: Zakamarki
Poziom: BD O/I

 

 

 

Najnowsza część znakomitej serii o małym, różowym słoniu Pomelo autorstwa francuskich twórców literatury dziecięcej: Ramony Bădescu, pisarki o rumuńskich korzeniach, oraz Benjamina Chauda – ilustratora i autora (poprzednio na liście: „Pomelo rośnie” p. 19/18).

Tym razem tytułowy bohater pakuje swój niezwykle pojemny plecak i wyrusza w drogę, jaką wskazuje mu rzucany przed siebie kamyk z czerwoną wstążeczką. Stara się dzielnie znosić wszelkie trudy i niewygody, związane na przykład z męczącą drogą pod górkę, odparzonymi „pomelodeszwami”, ulewnym deszczem czy wzburzonymi falami. Podczas tej podróży odkrywa niezwykłość świata, przeżywa zdumiewające przygody, wykazuje się odwagą i wytrwałością, poznaje swoją historię oraz zbiera całkiem sporo doświadczeń.

Przekonuje się na przykład, że nie każdemu można ufać, szczególnie typom spod ciemnej gwiazdy (a konkretnie przebiegłemu, szczerbatemu szczurowi). Dowiaduje się, że na niebie jest bliska mu gwiazda, która zawsze „otula go czule wzrokiem”. Spotyka też pewną niezwykłą istotę – Rozgwiazdę, z którą się zaprzyjaźnia. Podczas tej długiej podróży doświadcza też całego spektrum rozmaitych uczuć – przeżywa chwile chandry, złości, smutku, tęsknoty i niepewności, ale też szczęścia, radości, nadziei, zaskoczenia i miłości. Niezwykłość podróży oraz emocje bohatera znakomicie oddają abstrakcyjne ilustracje w żywych kolorach.

Poetycka, refleksyjna, nieoczywista i działające na wyobraźnię książka. Okładka twarda, szyta, duży druk. Polecam.