Cała prawda o starych ludziach


Autorka: Elina Ellis
Wydawnictwo: Adamada
Poziom: BD O

 

 

Pochodząca z Ukrainy, a obecnie mieszkająca w Wielkiej Brytanii ilustratorka i autorka książek dla dzieci w ujmujący i przewrotny sposób rozprawia się z mitami na temat starych ludzi.

Narratorem jest mały chłopiec, który konfrontuje stereotypowe postrzeganie starszych osób z własnymi obserwacjami, doświadczeniami i przeżyciami. Nie potrafi zrozumieć, dlaczego niektórzy mówią takie dziwne rzeczy o staruszkach, np. że ponurzy, powolni, niezdarni, obawiają się nowych technologii i nie lubią przygód. Przecież jego dziadkowie razem z nim jeżdżą na rolkach, chodzą na zajęcia jogi, grają w gry komputerowe, fantastycznie tańczą, a w dodatku okazują sobie uczucia. Chłopiec jest przekonany, że starzy ludzie są niezwykli i potrafią cieszyć się życiem.

Książka jest bardzo pomysłowo zaprojektowana. Mały narrator po kolei przedstawia usłyszane negatywne opinie dotyczące starszych osób, a odpowiedzią na te zarzuty są zabawne, dynamiczne, wykonane piórem, tuszem i techniką gwaszu ilustracje, które pokazują aktywny tryb życia dziadków chłopca, a ich samych jako szczęśliwych ludzi. To właśnie te żywe rysunki tworzą prawdziwy obraz starszych osób.

Zabawna, urocza opowieść o dziadkach i ich ciepłej relacji z wnuczkiem. Duży format, okładka twarda, szyta. Polecam.