Jak działają ludzie. Co nauka może nam powiedzieć o życiu, miłości i relacjach


Autorka: Camilla Pang
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja

 

 

 

 

 

Dr Camilla Pang jest brytyjską biochemiczką, biolożką obliczeniową oraz naukowczynią ze spektrum autyzmu, ADHD i zespołem lęku uogólnionego. Jak pisze we wstępie, jest też wyposażona w życiowe supermoce, m.in. umiejętność skutecznej analizy problemów, szybkiego przetwarzania informacji i patrzenia na świat bez uprzedzeń, a także dociekliwość i pasję do nauki. To właśnie w nauce, głównie w biologii i chemii fizycznej, od najmłodszych lat poszukuje odpowiedzi na tytułowe pytanie: jak działają ludzie, a efekt swoich odkryć, eksperymentów i pracy prezentuje w niniejszej książce. Łączy w niej wiedzę naukową z osobistymi historiami, doświadczeniami oraz obserwacjami. Dzieli się też swoimi pomysłami i technikami pomagającymi jej ogarnąć złożoną rzeczywistość i lepiej funkcjonować na co dzień.

Odwołując się do uczenia maszynowego opowiada o tym, jak zmieniła myślenie „pudełkami” (polegające na klasyfikacji) na myślenie „drzewem decyzyjnym”, które pomaga jej w codziennym podejmowaniu decyzji i zrozumieniu pytań otwartych. Patrząc na ludzkie zachowania przez pryzmat biochemii, porównuje typy białek do osobowości ludzkich oraz opisuje, jak obserwacja białek pomogła jej w nawiązywaniu relacji oraz radzeniu sobie w sytuacjach społecznych. Z kolei termodynamika pozwoliła jej spojrzeć z innej perspektywy na kwestię porządku i bałaganu. W kolejnych rozdziałach zgłębia zagadnienia związane z naturą światła, teorią fal, ruchem harmonicznym, dynamiką molekularną, fizyką kwantową, ewolucją komórkową, wiązaniami chemicznymi i teorią gier, pokazując ich wpływ na swoje postrzeganie świata i zrozumienie wielu aspektów ludzkiego zachowania.

Książka jest ciekawie i przystępnie napisana, z pasją oraz ujmującą szczerością. Składa się z jedenastu rozdziałów wzbogaconych mapami myśli. W 2020 roku otrzymała nagrodę Royal Society 2020 dla najlepszej publikacji popularnonaukowej. Oprawa miękka, klejona. Polecam.