Nawalny Nemezis Putina Przyszłość Rosji

Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Nawalny Nemezis Putina Przyszłość RosjiAutorzy: Jan Matti Dollbaum, Morvan Lallouet, Ben Noble Wydawnictwo: Zysk i S-ka

 

Znakomita a przy okazji pierwsza biografia Aleksieja Nawalnego – największego opozycjonisty Putina. Nawalny to postać z Internetu, świetny bloger i działacz, z ogromną ilości subskrypcji i followersów. Ma ambicje polityczne, ale w tym zakresie paradoksalnie – mimo popularności na świecie – nie odniósł ani jednego spektakularnego zwycięstwa. Obecnie przebywa najprawdopodobniej w jednej z kolonii karnych na terenie Rosji.

Książka jest dziełem aż trzech autorów – wszyscy znają się na rzeczy. Dollbaum śledzi wpływ ruchów społecznych i protestów na politykę rosyjską, Lallouet pracuje nad doktoratem poświęconym Nawalnemu, Noble wykłada na uniwersytecie w Londynie (m.in. politykę rosyjską). Nawalnemu świat zawdzięcza wiele cennych informacji, jak choćby ta zdobyta przez kierowaną przez niego Fundację Walki z Korupcją – chodzi o olbrzymi pałac, w zasadzie prywatne miasto Putina zbudowane na przylądku Idokopas nad Morzem Czarnym. W oczach świata Nawalny jest bohaterem, człowiekiem arcyodważnym. W Rosji jego postać skutecznie się ignoruje dzięki putinowskiej propagandzie.

Autorom udała się sztuka przedstawienia wielorakiego oblicza Nawalnego. Bohater książki nie jest jedną postacią. Niektórzy uważają go za populistę, inni za rasistę, nacjonalistę, jeszcze inni za wroga narodu rosyjskiego, agenta obcych państw. Uchwycony w prezentowanej publikacji portret tego człowieka jest nad wyraz obiektywny, pasjonujący literacko – biografia wciąga błyskawicznie, oraz przekonujący merytoryczne (pozycja zawiera przypisy). Książka ukazała się w oryginale w zeszłym roku. Nic dziwnego o Nawalnym było wtedy wyjątkowo głośno. Polska premiera przypada w punkcie zwrotnym wielkiej historii. Książka nabiera nowych znaczeń i jeszcze cenniejszego wymiaru. Chciałoby się powiedzieć, że szkoda, że lepiej byłoby, gdyby była gorsza. Mówią, że Rosja to stan umysłu. Lektura biografii Nawalnego na pewno zbliża do jego rozpoznania. Oprawa miękka, klejona.