Mój pierwszy uczuciometr


Autorka: Susanna Isern
Ilustratorka: Monica Carretero
Wydawnictwo Dwukropek
Poziom: BD O

 

 

 

 

Uproszczona, kartonowa wersja dla najmłodszych dzieci świetnej książki o emocjach pt. „Uczuciometr inspektora Krokodyla” (p. 24/18) autorstwa hiszpańskich twórczyń literatury dziecięcej (za tekst odpowiada psycholożka i pisarka Susanna Isern, a za ilustracje Mónica Carretero).

Autorki w niezwykle prosty, obrazowy sposób wprowadzają maluchy w świat emocji. Wykorzystują do tego inspektora Krokodyla i zaprzyjaźnione z nim emoludki, sympatyczne stworki uosabiające osiem emocji. Dzieci poznają m.in. uśmiechniętą, radosną Jupi, smutnego pana Frasunka, trzęsącego się ze strachu Cykorka, zawstydzoną Konfuzję oraz miłośnika buziaków i serduszek Amorusia.

Każdemu emoludkowi poświęcona jest rozkładówka – po prawej stronie przedstawiająca na białym tle portret bohatera, a po lewej na kolorowym tle krótką jego charakterystykę. Na końcu książki znajduje się słynny wynalazek inspektora Krokodyla, tytułowy uczuciometr – ruchome koło z paletą zaprezentowanych uczuć i wskazówką określającą ich intensywność. Dzieci mogą kręcić kółkiem i wskazywać emocje, jakie odczuwają.

Wartościowa, atrakcyjna i działająca na wyobraźnię książka. Kartonowa, z zaokrąglonymi rogami. Bardzo polecam.

Starszym dzieciom polecam wspomniany wyżej „Uczuciometr inspektora Krokodyla” oraz jego drugą część „Rozśpiewane emocje, czyli piosenki o uczuciach” (p. 5/21).