Wyobraź sobie!


Autorka: Patricia Forde
Ilustracje: Eina Braslina
Wydawnictwo Dwukropek
Poziom: BD O

 

 

 

Książka irlandzkiej pisarki, do której ilustracje stworzyła nagradzana łotewska artystka, projektantka monet i autorka scenografii do filmu animowanego „Jakub, Mimmi i gadające psy”, to wspaniała pochwała wyobraźni, kreatywności, humoru i pozytywnego myślenia.

Mała dziewczynka z burzą rudych włosów spędza dzień z babcią, której zdradza swoje wielkie sekrety dotyczące tego, co ją niepokoi i czego się boi. Po przebudzeniu są to groźni piraci, podczas śniadania – przerażające duchy wychodzące z różnych zakamarków babcinej kuchni, w drodze na pocztę – straszne potwory, po obiedzie  – wampiry, a po zmroku – wielki pies sąsiadów. Pogodna, ciepła babcia zawsze znajduje pomysł, żeby oswoić te wszystkie strachy.

Proponuje wnuczce na przykład, aby wyobraziła sobie piratów ubranych w koronkowe sukienki i bawiących się lalkami, a wampiry jako wielkie niemowlęta ze smoczkami w buziach. Dziewczynka za każdym razem zamyka oczy i przenosi się do zabawnych krain wyobraźni. Na koniec dnia pojawia się jeszcze jeden lęk związany z tym, że ukochana babcia kiedyś odejdzie. Babcia zapewnia wnuczkę, że zawsze będzie w jej serduszku, wymyśla też śmieszną scenę ze swoim udziałem.

Ogromną rolę w tej opowieści odgrywają niezwykle barwne, żywe ilustracje. Sceny przedstawiające strachy małej bohaterki przeplatają się z komicznymi scenami ukazującymi sytuacje wymyślone przez babcię.

„Wyobraź sobie!” to urocza, zabawna opowieść o pięknej relacji babci z wnuczką, która za pomocą śmiechu i humoru obdziera wszelkie potwory ze straszności. Okładka twarda, szyta. Polecam.

Fragment publikacji: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/wyobraz-sobie-imagine/