Drezno 1945 ogień i mrok Sinclair McKay

Drezno 1945. Ogień i mrok

Drezno 1945 ogień i mrok Sinclair McKayAutor: Sinclair McKay                                                                Wydawnictwo: Znak Koncept

 

Znakomita książka krytyka literackiego z „Daily Telegraph” i „The Spectator”, autorka książek historycznych na temat bitwy o Anglię oraz łamaniu szyfrów w Bletchley Park. Prezentowana pozycja to klasyczna książka do „czytania” mimo pozornie dość wąskiego jednak tematu. Tematyka historyczna w takim ujęciu może dotrzeć do bardzo szerokiego grona czytelników.

Mckay opisuje bombardowanie Drezna z 13-14 lutego 1945 w sposób frapujący pod względem językowym i maksymalnie obiektywny. Mimo popularyzatorskiego tonu i celu skorzystał z wielu tekstów źródłowych. W przypisach znajdziemy nie tylko odsyłacze do publikacji książkowych i artykułów. Obok nich występują cenne archiwa. Sugestywne tytuły rozdziałów (np. „Rozum zdetronizowany”) wciągają czytelnika niczym dobra powieść gatunkowa.

Oprócz ogólnych źródeł autor sięga po relacje naocznych świadków tych dramatycznych wydarzeń. Wielość perspektyw (mieszkańcy miasta; robotnicy; żołnierze; lotnicy) pozwala na nieoczywistości. Czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć, czy tej masakry dało się uniknąć? Czy można w tym przypadku mówić o konieczności wojennej? W lutym 1945 roku było już niemal pewne, że Niemcy wojny nie wygrają, a jednak zadecydowano o ataku – ponoć miał w tym swoje „zasługi” Stalin. Fakt, że dowódca sił lotniczych RAF-u Arthur Harris długo nie chciał przyjmować orderów po tym bądź co bądź militarnym sukcesie, daje do myślenia. Pozycja zawiera przypisy końcowe, bibliografię, indeks, ilustracje. Oprawa twarda, szyta.