Na Kremlu wiecznie zima Robert Service

Na Kremlu wiecznie zima

Na Kremlu wiecznie zima Robert ServiceAutor: Robert Service                                                  Wydawnictwo: Znak Horyzont

 

Książka brytyjskiego historyka, profesora historii Rosji na Oxfordzie. Poprzednio na liście: „Szpiedzy i komisarze. Bolszewicka Rosja kontra Zachód” (p. 3/2013). Oryginał ukazał się w 2019 roku, polskie wydanie właśnie teraz – w historycznym dziejowo momencie. Ten niesamowity przypadek jest dobrą okazją do zapoznania się ze spokojną, wyważoną analizą stylu sprawowania władzy przez Putina.

Autor podzielił pracę na kilka działów: Wizerunek, Kadry, Rysa, Zarządzanie, Władza i Ambicja. Podtytuł sugeruje, że Service zajął się w gruncie rzeczy niedaleką przeszłością. Tak jednak nie jest. Podtytuł niejako wprowadza w błąd, ponieważ ujęcie autora obejmuje – w sposób zrozumiały dla każdego statystycznego czytelnika – całość politycznej drogi Putina. Service sięga też do drzewa genealogicznego dyktatora. Niewiele osób w Polsce może wiedzieć, że dziadek prezydenta Rosji Spiridon Putin był kucharzem Lenina i Stalina). Autor sięga po cytaty z Putina, jego wypowiedzi z programów telewizyjnych (również tych z udziałem publiczności zadającej mu pytania; rzecz jasna zazwyczaj przybierają one formę jednej wielkiej ustawki; pewnego razu w trakcie trwania takiego programu do Putina zadzwonił człowiek podający się za Edwarda Snowdena, a prezydent jak gdyby nigdy nic zaczął z nim dyskusję na temat inwigilacji obywateli).

Lektura uzbraja czytelnika w twarde dane, odsłania historiozoficzne kulisy imperialnych zapędów Putina (mające korzenie oczywiście w umiłowaniu carskiej Rosji). W innym świetle stawia też wojnę rosyjsko-ukraińską, ponieważ otwarcie pisze o tym, że pierwsze poważne przygotowania do napaści Rosja podjęła już w 2013 roku. Osoby interesujące się współczesnym światem na pewno powinny przeczytać tę książkę. Czytelnicy, którzy – że tak powiem – nie są na bieżąco, również ją zrozumieją i raczej nie odczują znużenia. Idealna książka na najnowsze czasy. Zawiera przypisy, bibliografię, indeks oraz wkładkę ze zdjęciami. Oprawa miękka, klejona.