Koty czarne, koty białe Anna Cerasoli

Koty czarne, koty białe. Wszyscy, nikt, ktoś

Koty czarne, koty białe Anna CerasoliAutorka: Anna Cerasoli                                   Ilustratorka: AnnaLaura Cantone Wydawnictwo: Adamada

Poziom: BD O/I

Anna Cerasoli ukończyła matematykę, ma w dorobku pracę zarówno w szkołach średnich, jak i na uczelniach. Popularyzuje wiedzę matematyczną w cenionych książkach.

W „Kotach czarnych, kotach białych” przybliża najmłodszym czytelnikom podstawowe zasady logiki jako takiej oraz logicznego myślenia na co dzień. Cały myk polega na tym, że autorka zrealizowała swój cel w czytance zawierającej wyraźną fabułę. Otóż, w pewnej dzielnicy pewnego miasta zamieszkują wyłącznie koty czarne. Któregoś dnia jednak to miasto przestaje należeć wyłącznie do kotów czarnych, bo zjawia się jeden biały i zakłóca dotychczasowy porządek. Cerasoli kontynuuje potem wariacje na ten temat, pojawiają się koty rude, a w końcu dzielnicę opanowują myszy.

W tym szaleństwie jest metoda, albowiem autorka zarysowuje dzięki fabule kluczowe pojęcia logiczne skupione wokół takich wyrazów jak: „wszyscy”, „nikt”, „ktoś”. Zdania podsumowujące daną zasadę logiczną – opisaną jednocześnie w opowieści – są wyróżnione graficznie. Na końcu znajdują się: komentarz merytoryczny ułatwiający zebrać już całościowo zdobytą wiedzę oraz zabawy logiczne. Pomysłowa, urocza i rozwijająca publikacja. Oprawa twarda, szyta.