James Ponti Złote wrota

Złote wrota

James Ponti Złote wrotaAutor: James Ponti                                                                  Wydawnictwo: :Dwukropek

Poziom: BD II/IIII

Znakomita kontynuacja równie znakomitej pierwszej części cyklu „Miejscy szpiedzy”. Tom pierwszy: „Miasto świateł” (p. 24/2020). Ponti oferuje czytającej młodzieży literaturę szpiegowską najwyższych lotów, pełną brawury akcję, w której wykorzystuje wiele fachowych elementów, np. wykorzystywanie metadanych z cyfrowych fotografii, research w mediach społecznościowych.

Fabuła wciąga, ale jak widać autor zadbał o to, aby nie tylko układ wydarzeń był atrakcyjny dla nastolatków. Ponti korzysta z dobrze im znanej rzeczywistości. Akcja rozpoczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie narasta. Trzęsieniem jest tutaj porwanie statku badawczego przez terrorystów. Ich celem są córka posłanki i córka księcia angielskiego dworu. Na pokładzie znajdują się jednak przedstawiciele Miejskich Szpiegów. Udaremniają działania terrorystów, ale głowią się nad inną zagwozdką. Jakim cudem ktoś dowiedział się o istnieniu statku?

Jeden z tropów prowadzi do San Francisko – stąd okładka z mostem Golden Gate; miejsca w którym rozegrał się chociażby finał jednego z filmów o Bondzie pt. „Zabójczy widok”. Autor po raz drugi spisał się na medal, dostosował wątki szpiegowskie do wieku odbiorcy. Na końcu powieści czytelnicy znajdą wykaz głównych bohaterów. Nie trzeba znać części pierwszej, aby delektować się lekturą, ale w imię literackiej rozrywki warto kolejność wydawniczą rekomendować. Oprawa twarda, szyta.