Ścisk i ciasnota


Autorka: Julia Donaldson
Ilustracje: Axel Scheffler
Wydawnictwo Tekturka
Poziom: BD O

 

 

„Ścisk i ciasnota” to pierwszy wspólny projekt znakomitych brytyjskich twórców literatury dziecięcej, który został wydany w 1993 roku. Poprzednio na liście: „Ślimak i wieloryb” p. 14/2021.

Pewna samotna staruszka, malkontentka narzekająca na ścisk i ciasnotę w swoim mieszkaniu, prosi mędrca o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. I dostaje następującą radę: „Więc spraw sobie kurę”. Tak przybywa jej nowy współlokator, a wkrótce – wraz z kolejnymi radami mędrca – następni: koza, świnia i krowa, aż w mieszkaniu rzeczywiście panuje tłok i ścisk. Wówczas mędrzec podpowiada staruszce, aby wyprowadziła wszystkie zwierzęta na dwór. Po uwolnieniu się od gromady hałaśliwych i psotnych współlokatorów staruszka przekonuje się, że jej mieszkanie w rzeczywistości jest całkiem spore, odzyskuje radość życia i zaczyna doceniać to, co ma.

Z rymowanym, melodyjnym, zabawnym tekstem (świetnie przetłumaczonym przez Michała Rusinka) doskonale współgrają urocze, nasycone żywymi kolorami, pełne zabawnych szczegółów ilustracje.

Uniwersalna, mądra opowieść z morałem i prostą receptą na szczęście, która pokazuje też z humorem sposób na marudzenie. Okładka twarda, szyta. Bardzo polecam.