Żyjąca Góra


Autorka: Nan Shepherd
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

 

Książka Nan Shepherd (1893-1981), szkockiej pisarki, poetki, wykładowczyni literatury angielskiej oraz miłośniczki gór, napisana została pod koniec II wojny światowej, natomiast opublikowana – w 1977 roku. Obecnie uznawana jest za klasyczne dzieło literatury górskiej, a według Roberta Macfarlane’a (autora wstępu) należy ona do „dwóch najbardziej godnych uwagi studiów pejzażowych XX-wiecznej literatury brytyjskiej”.

„Żyjąca Góra” to opowieść o niezwykłej relacji autorki z górami Cairngorm położonymi na północnym wschodzie Szkocji. Nan Shepherd wędrując po górach doświadcza poczucia radosnego uniesienia umysłu, wolności, fizycznego dobrostanu, cielesnej lekkości. Jak pisze: „miejsce i umysł mogą się wzajemnie przenikać aż do obopólnej przemiany natur”.

W kolejnych rozdziałach próbuje opowiedzieć, czym jest to „wzajemne przenikanie”. Opisuje swoje liczne górskie wędrówki (zarówno te samotne, jak i z towarzyszami), doświadczenia, obserwacje oraz wrażenia (pisze np.: „wędrując wzdłuż krawędzi płaskowyżu ma się wrażenie wyniesienia na jakąś olbrzymią półkę zawieszoną nad światem”). Zagłębia się w życie gór, odkrywając kolejne ich tajemnice. Tematami jej rozważań są istotne elementy gór: skały, powietrze, światło, woda, śnieg, rośliny, zwierzęta, człowiek i zmysły. To właśnie one składają się na niepodzielną całość, jaką jest tytułowa Żyjąca Góra. A wszystko niezwykle pięknie, plastycznie i sugestywnie opisane w dwunastu rozdziałach.

Poetycka, filozoficzna, esencjonalna książka, doskonała do niespiesznej lektury. Okładka twarda, szyta. Bardzo polecam.