Dlaczego szkoła cię wkurza i jak ją przetrwać

 

Autor: Mikołaj Marcela
Wydawnictwo You&YA

 

Mikołaj Marcela jest doktorem nauk humanistycznych, nauczycielem, wykładowcą akademickim, autorem poradników dla dzieci i rodziców. W poprzednich przeglądach omawialiśmy „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku” (p. 7/2020) i „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem” (p. 22/2020).

Najnowsza publikacja ma pomóc uczniom w szybkiej i skutecznej nauce i zmianie nastawienia do życia. Autor pokazuje jak motywować się do nauki, na co zwracać uwagę, a co ignorować. Przypomina, że każdy kiedyś był uczniem, chociaż wielu dorosłych cierpi na szczególny rodzaj amnezji.

Mikołaj Marcela czerpie ze swoich doświadczeń, udowadnia, że nauka może być ciekawa, jeśli tylko znajdziemy w niej coś, co naprawdę nas interesuje. Sam napisał doktorat o wampirach, zombie, duchach i kosmitach. W procesie nauki nie chodzi wiec o wyrzekanie się siebie, ale o pielęgnowanie swoich pasji i zainteresowań.

Autor uczy jak „hakować” szkołę, bo to ona ma problem z uczniami, a nie odwrotnie. Czytelnik poznaje historię przestarzałego sytemu szkolnego, który mimo dostępu do nowoczesnych technologii, wciąż każe uczniom siedzieć przez czterdzieści pięć minut w ławkach i słuchać nudnych lekcji. Szkoła jest wzorowana na fabryce, w której tworzy się identyczne produkty.

Publikacja pozwala młodemu czytelnikowi odzyskać poczucie wartości, zaufać swojej intuicji, polubić niektóre szkolne przedmioty i kierować własnym życiem tak, aby w przyszłości wybrać odpowiednie studia i zawód.

Lektura obowiązkowa dla młodzieży, optymistyczna, zachęcająca do aktywności i większej wiary w siebie.

Polecam. Oprawa miękka, klejona, kolorowe grafiki, wyróżnione kolorem najważniejsze treści, tabele, wykresy, zadania, adresy stron internetowych, ciekawa szata graficzna.