Słowa, z którymi was zostawiam

 

Autor: Piotr Pawlukiewicz
Wydawnictwo Znak

 

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz był słynnym kaznodzieją. Nagrania z jego kazaniami cieszą się bardzo dużą popularnością w internecie. Był duchownym rzymskokatolickim, doktorem teologii pastoralnej, rekolekcjonistą, prałatem, a także kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej oraz autorem popularnych książek o tematyce religijnej. W poprzednich przeglądach omawialiśmy między innymi „Włącz światło” (p. 2/2022) oraz „Księża na księżyc!” (p. 15/2020).

Najnowsza publikacja to zapis najpiękniejszych i najmocniejszych kazań. Jak zwykle, jest to ciepły, optymistyczny, wypełniony anegdotami przekaz, zachęcający ludzi wierzących do ciągłej pracy nad sobą.

Ksiądz Pawlukiewicz mówi o cudzie narodzin i wielkiej zmianie, jaką wprowadza w życie rodziców nowonarodzone dziecko. Porównuje tę zmianę do głębokiego nawrócenia. Potomstwo wymaga opieki, karmienia, przewijania, ale także uwagi, empatii, współodczuwania.

Rekolekcjonista zachęca do bycia z dziećmi, zabawy, wspólnego oglądania telewizji i słuchania muzyki. Nie można jednak zapomnieć o różnicy pomiędzy prawdziwą przyjaźnią, a byciem tak zwanym „fajnym” rodzicem. Publikacja skłania do zastanowienia się nad tym, czym naprawdę jest rodzicielstwo i wychowanie, cierpienie i choroba, lenistwo i grzech.

Ksiądz w mistrzowski sposób operuje słowem, utrwala wiedzę na temat dogmatów wiary, odwołując się do doświadczeń młodych odbiorców.

Książka wartościowa, godna polecenia. Oprawa twarda, szyta, kolorowe grafiki z wyodrębnionymi fragmentami, czarno-białe zdjęcia.