Spalaj się! Jak naprawdę spalamy kalorie, tracimy na wadze i zachowujemy zdrowie


Autor: Herman Pontzer
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

 

 

 

Amerykański profesor w dziedzinie antropologii ewolucyjnej na Duke University w przystępny sposób wyjaśnia, jak funkcjonuje nasz organizm z perspektywy ewolucyjnej oraz w jaki sposób nasze ciało spala energię.

Z pasją i lekkością omawia przełomowe odkrycia dotyczące procesu metabolizmu, przygląda się naszej łowiecko-zbierackiej przeszłości, pokazuje związki pomiędzy wydatkowaniem energii a stylem życia oraz rozprawia się z mitami związanymi z odchudzaniem i dietami. Prowadząc czytelnika przez fascynujące tajniki metabolizmu barwnie opisuje własne wieloletnie badania laboratoryjne i terenowe, a ma na swoim koncie niezwykle ciekawe doświadczenia, naukowe przygody oraz projekty. Otóż przez ponad dwie dekady prowadził badania dotyczące energii i metabolizmu łowców-zbieraczy z plemienia Hadza w północnej Tanzanii, dla których kluczową czynnością życiową jest chodzenie (pokonują około 8-13 kilometrów dziennie).

Towarzyszył im w codziennych czynnościach i mierzył za pomocą przenośnego laboratorium metabolicznego koszt takich aktywności, jak wspinanie się na baobab w celu zebrania miodu z dzikiego ula czy wykopywanie bulw. Brał udział w projekcie pomiaru kosztów chodzenia oraz biegania u ludzi, psów i kóz prowadzonym w stacji badawczej Harvardu. Badał wydatek energetyczny orangutanów i innych naczelnych w różnych laboratoriach, zoo, rezerwatach czy w lasach deszczowych Ugandy. Pracował przy wykopaliskach na stanowisku archeologicznym w Gruzji w okolicy starożytnego jedwabnego szlaku, gdzie odkryto hominidy (wyniki tych badań opisuje w rozdziale „Jak ewolucja uczyniła człowieka najmilszą, najsprawniejszą i najgrubszą małpą”). Sprawdzał też limity ludzkiej wytrzymałości, mierząc na przykład wydatek energetyczny biegaczy, którzy brali udział w ekstremalnym, pięciomiesięcznym wyścigu poprzez Amerykę Północną (liczącym 4800 kilometrów).

Opierając się na tych badaniach omawia różne aspekty metabolizmu, analizuje wydatek energetyczny, ćwiczenia i dietę z perspektywy ewolucyjnej, porusza też współczesne problemy dotyczące otyłości, cukrzycy i chorób metabolicznych. Książka pomaga zrozumieć, jak styl życia, aktywność fizyczna, dieta i historia ewolucji wpływają na nasz metabolizm oraz zdrowie. Zawiera przypisy oraz czarno-białe ilustracje.

Wciągająca, dobrze napisana pozycja popularnonaukowa. Okładka miękka, klejona. Polecam.