W jaskini brązowego misia


Autor: Yuval Zommer
Wydawnictwo: Dwukropek
Poziom: BD O

 

Znany angielski pisarz, ilustrator i ekolog niniejszą książkę dedykuje „wszystkim dzieciom, które z trudem sprzątają swój pokój”, w obrazowy sposób pokazując im, do czego może prowadzić nadmiar rzeczy i co tak naprawdę w życiu jest ważne. Poprzednio na liście: „Co to jest ten śnieg?” (p. 2/2022).

Duży brunatny miś znajduje pustą, ciemną jaskinię. Próbuje się w niej zadomowić, ale czegoś mu w niej brakuje. Podglądając znajdujące się na skraju lasu ludzkie „jaskinie”, czyli zagracone garaże, wpada na pomysł, że upodobni swoją jaskinię do ludzkiej. Zaczyna więc znosić do niej różne przedmioty, no cóż, zupełnie mu nieprzydatne. W pewnym momencie tak się zapędza w realizacji swojego pomysłu, że jaskinia pęka w szwach, a on nie może się w niej nawet ruszyć ani z niej wyjść.

Z tarapatów wyciągają go przyjaciele, z których pomocą uwalnia się również od nadmiaru rzeczy, odnosząc je z powrotem do ludzi. W pustej jaskini bohater ma w końcu miejsce dla swoich przyjaciół. Odkrywa, że to dzięki nim jaskinia jest przytulnym, prawdziwym domem, a nie dzięki rzeczom materialnym. Oszczędną w słowa opowieść dopełniają ujmujące, zabawne, pobudzające wyobraźnię ilustracje. Książka może być też punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi o konsumpcjonizmie, minimalistycznym stylu życia i wartości przyjaźni.

Zabawna, urocza i mądra opowieść z czytelnym morałem. Większy, kwadratowy format, twarda, szyta oprawa. Bardzo polecam.