Romaniuk Agata Kocia Szajka i duchy w teatrze

Kocia Szajka i duchy w teatrze

Romaniuk Agata Kocia Szajka i duchy w teatrzeAutorka: Agata Romaniuk                                        Ilustratorka: Malwina Hajduk                              Wydawnictwo: Agora dla Dzieci

Poziom: BD I/II

 

W czwartej części cyklu “Kocia Szajka” (poprzednio na liście prezentowaliśmy “Kocią Szajkę i napad na moście” (P. 1/22)) Agata Romaniuk po raz kolejny funduje czytelnikom kawał wciągającej i zabawnej detektywistycznej fabuły ze zwierzęcymi bohaterami w roli głównej. Tym razem wraz z odświętnie ubranym, jak na premierę przystało, kotem Morfeuszem wybieramy się do cieszyńskiego teatru. Gdy tylko czeska gwiazda Helena Černa ukazuje się oczom widzów, deski sceniczne zaczynają chrobotać i aktorka spada z wielkim hukiem w dół schodów. O całe zamieszanie dyrektorka teatru podejrzewa duchy. I znów mamy okazję śledzić niespieszną akcję niegardzących częstą drzemką sympatycznych futrzaków – na czele z kotem Komandosem oraz policjantką Walerką Koczy – “z brzuchem niczym ogromna dynia, w którym łobuzują bliźniaki niemal gotowe do przyjścia na świat.”(cyt. s. 19) Nie brak tu oczywiście znanej fanom “Kociej Szajki” postaci Bronki od Cieślarów, która niezmiennie bawi do łez swoimi wstawkami z cieszyńskiej gwary.

Nikogo spośród fanów “Kociej Szajki” chyba nie trzeba specjalnie zachęcać do sięgnięcia po jej czwartą część. Znakomity odbiór trzech poprzednich zapowiadał, że i tym razem autorka utrzyma wyznaczony poziom i zapewni porywającą lekturę. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać tych kocich bohaterów, bardzo polecam. Oprawa twarda, szyta.