Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku


Autor: David Oshinsky
Wydawnictwo: Relacja

 

 

Amerykański badacz historii, profesor na Wydziale Historii New York University oraz autor książki nagrodzonej Pulitzerem („Polio. Historia pokonania choroby Heinego-Medina” p. 15/2015) w pasjonujący sposób przybliża historię najstarszego amerykańskiego szpitala publicznego Bellevue.

Początki tej instytucji sięgają XVIII wieku, kiedy to w Nowym Jorku został otwarty przytułek z jedną salą przeznaczoną na izbę chorych, w XIX wieku Bellevue został rozbudowany i mieścił m.in. sierociniec, kostnicę, lazaret, więzienie, zakład dla obłąkanych oraz czteropiętrowy przytułek z izbą chorych, w XX wieku zaś stał się flagowym szpitalem publicznym i ośrodkiem innowacji medycznych. Przez te wszystkie stulecia Bellevue służył uboższym klasom, walczył niemal z wszystkimi chorobami (od żółtej febry i tyfusu po AIDS i wirus ebola) oraz odegrał niezwykle ważną rolę w historii amerykańskiej medycyny i zdrowia publicznego.

Autor opisuje działalność i znaczenie nowojorskiego szpitala na tle przemian społecznych. Pokazuje, jak na przestrzeni kolejnych stuleci zmieniały się metody leczenia (początkowo najczęściej wykorzystywano dotkliwe środki przeczyszczające na bazie rtęci, pijawki i puszczanie krwi), ale też jak rozwijał się Nowy Jork. Przybliża sylwetki amerykańskich pionierów medycyny, lekarzy związanych z Bellevue, przypadki pacjentów, historię pogotowia ratunkowego, szkoły pielęgniarskiej i działu fotografii medycznej. Opisuje też głośne skandale i mroczne tragedie, jakie rozegrały się za murami szpitala (np. w 1988 roku została zgwałcona i zamordowana młoda lekarka w piątym miesiącu ciąży w swoim gabinecie przez bezdomnego narkomana przebranego w strój lekarski, który pomieszkiwał w jednym z magazynków ze sprzętem).

Publikacja zawiera cytaty zaczerpnięte z materiałów archiwalnych, fotografie (w tym kolorowe) oraz przypisy końcowe. Znakomita, świetnie napisana książka popularnonaukowa – obowiązkowa pozycja dla czytelników interesujących się tematyką medyczną i historią Nowego Jorku. Okładka miękka, klejona. Bardzo polecam.