Spacerujący z Książkami


Autor: Carsten Henn
Wydawnictwo: Marginesy

 

 

Pierwsza na polskim rynku książka niemieckiego pisarza i redaktora naczelnego czasopisma winiarskiego „Vinum” to urzekająca opowieść o księgarzu z misją, upartej dziewczynce, osobliwych molach książkowych, szczekającym kocie i pomaganiu bliźnim w potrzebie.

Carl ma siedemdziesiąt dwa lata, mieszka samotnie w malowniczym miasteczku, całkowicie poświęcając się swojej ukochanej pracy w księgarni Pod Miejską Bramą. Najważniejszym elementem tej pracy jest dla niego odwiedzanie stałych, wyjątkowych klientów, którym osobiście dostarcza zamówione książki. Carl ma dość osobliwe skłonności, patrzy bowiem na świat przez pryzmat książek, a każdy mieszkaniec przypomina mu jakąś postać literacką, zatem odwiedza m.in. Pana Darcy’ego, współczesnego zamożnego dżentelmena, Effi Briest, czytelniczkę dramatycznych książek, która jest ofiarą przemocy domowej, Panią Langstrumpf, entuzjastycznie radosną i zawsze kolorowo ubraną emerytowaną nauczycielkę uwielbiającą znajdować błędy, Amarylis, zakonnicę mieszkającą w starym, opuszczonym klasztorze, która jest miłośniczką kryminałów, oraz doktora Fausta, konduktora zaczytującego się w historycznych rozprawach.

Księgarz czuje sympatię i przywiązanie do każdego ze swoich klientów, jednak w relacjach z nimi jest dość powściągliwy. Pewnego dnia na jego drodze pojawia się dziewięcioletnia Schascha, która upiera się, że będzie mu towarzyszyła podczas roznoszenia książek. Rezolutna dziewczynka zaczyna realizować swoje pomysły, zmieniając życie staruszka (którego nazywa Spacerującym z Książkami), jak i jego klientów, a przy okazji zbliżając ich wszystkich do siebie.

Autor w historiach bohaterów, często bardzo przejmujących, pokazuje też wpływ książek na ich życie. Ciepła, wzruszająca, przepełniona miłością do książek lektura. Można ją polecić również młodzieży. Oprawa twarda, szyta. Gorąco polecam.