Najelegantszy olbrzym w mieście Julia Donaldson Axel Scheffler

Najelegantszy olbrzym w mieście

Najelegantszy olbrzym w mieście Julia Donaldson Axel SchefflerAutorka: Julia Donaldson                                               Ilustrator: Axel Scheffler                                        Wydawnictwo: Tekturka

Poziom: BD O/I

Kolejna na liście pozycja znakomitego duetu autorskiego z klarownym podziałem ról: Donaldson odpowiada za tekst, Scheffler za ilustracje. Poprzednio na liście: „Ścisk i ciasnota” (p. 7/2022).

W najnowszej publikacji duet podejmuje temat istoty relacji międzyludzkich. Tytułowego olbrzyma poznajemy jako niezbyt schludnego pana, który pewnego, pięknego dnia postanowił zmienić coś w swoim wyglądzie i stylu. Stare łachmany zamienił na świetne i nowe ubrania. Nie cieszył się nimi jednak zbyt długo, ponieważ zbieg okoliczności sprawił, że sukcesywnie pozbywał się kolejnych partii zakupionego stroju. Olbrzymem kierowały jednak szlachetne pobudki.

To nie było zwykłe rozdawnictwo, fanaberia, akt ekscentryzmu; raczej filantropia z prawdziwego zdarzenia i to chwilę po punkcie zwrotnym we własnym życiu. Urocza, humanistyczna historia o sile wspólnoty, więziach międzyludzkich i empatii. Tych przymiotów należy uczyć od maleńkości, a „Najelegantszy olbrzym w mieście” stanowi dobrą ku temu okazję. Oprawa twarda, szyta.