Empatajzer Aleksandra Borowiec

Empatajzer

Empatajzer Aleksandra BorowiecAutorka: Aleksandra Borowiec                            Wydawnictwo: Zysk i S-ka
 

Aleksandra Borowiec gościła poprzednio na liście (p. 11/20) z debiutanckim kryminałem “Gwiazda szeryfa”. Okazał się on oryginalną nowością wydawniczą, gdzie wątek kryminalny przeplatały tematy osadzone w innych gatunkach literackich. Miksowanie ich stało się specjalnością autorki, bo jej druga książka to mieszanka powieści fantasy z elementami kryminału i powieści psychologicznej. Akcja “Empatajzera” rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w pełnym kontrastów mieście Pattium, gdzie woda, jedzenie, energia i rośliny to towary limitowane, a czasem wręcz trudne do zdobycia, zwłaszcza w oddzielonej od reszty, zamieszkiwanej przez biedotę dzielnicy o wymownej nazwie Mizeria. Aby zapewnić mieszkańcom poczucie stabilizacji i spokoju oraz kształtować w nich empatię, firma Empathy produkuje niezwykle popularne urządzenia w formie bransoletki, która służą do dzielenia się swoimi emocjami i przeżyciami. Jednak w praktyce tytułowy empatajzer stanowi głównie źródło prostej rozrywki. Na platformie empatajzerów zaczynają pojawiać się alarmujące nagrania, na których ktoś wbrew ograniczonemu dostępowi do wody bierze prysznic, czy pije zakazane wino, a ktoś inny umiera z pragnienia. Taka sytuacja doprowadza do buntu. Sprawę bada policjantka z miejskiej obyczajówki – Sara Schwartz.  

W opowieści nie brakuje wyrazistych bohaterów, których czytelnik może dobrze poznać, zrozumieć ich motywy działania i pragnienia, a wszystko to dzięki rozbudowanej warstwie psychologicznej. Książka porusza problemy socjologiczne, zmusza do refleksji nad przyszłością świata, a jednocześnie pokazuje, że wykreowana przez autorkę postapokaliptyczna, pozornie inna od naszej rzeczywistość – nie jest wcale tak bardzo nierealna i odległa.  

Autorka kojarzona do tej pory z rewelacyjnym kryminałem retro, napisała coś zupełnie nowego, co na pewno warto dołączyć do bibliotecznego księgozbioru. Interesująca fabuła i oryginalne, dobre pióro Aleksandry Borowiec bez wątpienia przyciągnie i zaskoczy niejednego miłośnika literatury fantasy i nie tylko. Bardzo polecam.  

Oprawa miękka, klejona.