Po co nam matematyka


Autor: Ian Stewart
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

 

Kolejna książka popularnonaukowa z dziedziny matematyki autorstwa brytyjskiego emerytowanego profesora Uniwersytetu w Warwick, wybitnego matematyka i autora bestsellerów. Poprzednio na liście: „Krótka historia wielkich umysłów” p. 2/2019.

Tym razem autor zastanawia się, czy w świecie, w którym praktycznie wszystko liczone jest przez komputery, jest miejsce dla matematyki. Okazuje się, że matematyka może wpływać na wiele dziedzin życia, w tym na wyniki wyborów. Manipulacje wynikiem wyborczym to nie tylko fałszerstwa czy oszustwa przy głosowaniu i liczeniu. Mogą one przybierać subtelniejszą formę, ukrytą dla większości obserwatorów, sprowadzającą się do odpowiedniego ukształtowania granic okręgów wyborczych.

Stewart na przejrzystym przykładzie pokazuje, jak wygrać wybory manipulując granicami, mimo ogólnego braku większości. Odpowiedzią na takie zapędy jest matematyka, która oferuje szereg środków pozwalających sprawdzić, czy wyborczy podział terytorialny jest sprawiedliwy. Inną grupą zagadnień, w których matematyka odgrywa ważną rolę, są problemy optymalizacyjne dotyczące wyszukania najkrótszej drogi lub poszukiwania najlepszej sieci. Mają one bardzo praktyczne zastosowania. Odpowiednie algorytmy budowy sieci pomagają wyszukiwać w dużej grupie najlepiej dopasowanych tkankowo dawców i biorców nerek.

Przystępnie napisany, z poczuciem humoru i polotem dowód, że matematyka żyje i ma się dobrze. Publikacja zawiera indeks i ilustracje. Ciekawa lektura dla zainteresowanych matematyką. Polecam.

Okładka miękka, klejona.