Frida : wojna mojej nieznanej babki Nina F. Grünfeld

Frida : wojna mojej nieznanej babki

Frida : wojna mojej nieznanej babki Nina F. Grünfeld Autor: Nina F. Grünfeld                                                      Wydawnictwo: Ośrodek Karta

 

Norweska reżyserka dokumentalistka Nina F. Grünfeld (po raz pierwszy na liście) z niezwykłą dociekliwością rekonstruuje losy swojej babci, słowackiej Żydówki. 

Frida Grünfeld urodziła się w 1908 r. w małej wiosce Leles, która wówczas stanowiła kwestię sporu o przynależność między Słowakami a Węgrami. Stamtąd wyrwała się do cywilizacji i utrzymywała z prostytucji w dużych miastach Czechosłowacji. Kolejno poznajemy historię jej burzliwych związków, zatargów z organami ścigania, narodzin, oddania do adopcji, a następnie próby odzyskania syna oraz pobytów w obozach w Auschwitz i Ravensbrück. 

Fabuła powieści prowadzona jest na dwóch poziomach. Po pierwsze, autorka obrazowo opisuje losy swojej babki z perspektywy opowieści, które miała okazję o niej usłyszeć. Po drugie, jest to bardzo szczegółowa relacja ze śledztwa prowadzonego w celu poszukiwania informacji o Fridzie. Mimo że wśród setek zakurzonych archiwalnych dokumentów i dziesiątek rozmów przeprowadzonych w obcych językach, udaje się odkryć znikome, nieznane wcześniej fakty, to nadal pozostaje mnóstwo luk do wypełnienia. 

Publikacja skupia się nie tylko na – równie interesującej, co skomplikowanej – drobiazgowo przedstawionej historii życia głównej bohaterki i próby dotarcia do prawdy o niej. Książka prezentuje też fascynujący obraz przedwojennej i okupowanej Czechosłowacji, opisuje życie codzienne, sytuację polityczną, traktowanie Żydów. To również intymna opowieść o trudnych relacjach rodzinnych i chęci zrozumienia tego kim jesteśmy i skąd pochodzimy oraz poznania dramatycznej przeszłości przodków, która ma ogromny wpływ na życie następnych pokoleń. 

Misternie odzwierciedlona i pełna emocji relacja. Zawiera fotografie i faksymilia. Polecam. Oprawa miękka, klejona.