Jacek Podsiadło Andrzej Kramarz Człowiek który odjechał

Człowiek, który odjechał

Jacek Podsiadło Andrzej Kramarz Człowiek który odjechałAutorzy: Jacek Podsiadło, Andrzej Kramarz                 Wydawnictwo: Czarne

 

Najnowszy tomik poetycki Jacka Podsiadły powstał we współpracy z fotografem Andrzejem Kramarzem. Zdjęcia ilustrują w wysublimowany sposób treść wierszy będących zapisem chwili jako takiej, chwili w podróży, w domu, w gościnie, gdzieś blisko i daleko, w Polsce i za granicą ojczyzny. Podsiadło w „Człowieku, który odjechał” zachęca do odwiedzenia konkretnych miejsc, ale nie to wydaje się najważniejsze.

Prawdziwy sens tego, co przekazuje podmiot liryczny, zasadza się na dostojnej sugestii: obywatelu, człowieku, zatrzymaj się dłużej niż na długość jednego piwa albo czerwonego światła na pasach, rozejrzyj się i popatrz, czy aby na pewno wyobraźnia jest potrzebna do zauważenia piękna. Może wystarczy czucie i wiara, od biedy mędrca szkiełko i oko. Bardzo wyrównany poziom wierszy, ich wewnętrzna organizacja cieszą i pozwalają już z pełną stanowczością powiedzieć, że Podsiadło nie znalazł się w czołówce poetów polskich przypadkiem. Może ktoś kiedyś nazwie ten tomik klasyką poezji najnowszej. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Życie zawłaszcza śmierć w Wieprzowie Ordynackim” (p. 24/2015).