Pułapka na anioły Marcin Grzelak

Pułapka na anioły

Pułapka na anioły Marcin GrzelakAutor: Marcin Grzelak                                             Wydawnictwo Lira

 

Interesujący literacki debiut Marcina Grzelaka, zawodowo związanego z branżą transportu i logistyki, pasjonującego się muzyką, literaturą i fotografią.

Autor przenosi czytelnika w lata 80-te ubiegłego wieku do prowincjonalnego miasteczka, w którym mieszka dotknięta przemocą trzyosobowa rodzina. Jej główny bohater to 7-letni Wojtek odbierany przez otoczenie jako osiedlowa oferma. Koledzy ciągle dokuczają mu wyzwiskami i powtarzaniem plotek na temat orientacji seksualnej jego ojca milicjanta. Ten z kolei urządza w domu karczemne awantury i wyładowuje swoją agresję na dziecku oraz uległej żonie. Pełen frustracji, strachu i wątpliwości chłopiec próbuje znaleźć jakiś sposób na funkcjonowanie w tak okrutnej rzeczywistości. Ucieczką od traumy i ojca tyrana staje się dla niego świat wyobraźni. Tam fantazjuje o aniołach – przyjaciołach, w towarzystwie których czuje się rozumiany i bezpieczny. To pozwala mu zapominać o problemach. Taki wyimaginowany azyl pomaga jednak tylko w sposób powierzchowny, bo po powrocie z anielskiego świata marzeń chłopiec znowu zderza się ze ścianą okrucieństwa, jaką stawia przed nim świat autentyczny. 

Książka Grzelaka przedstawia model rodziny, jakich było i do dzisiaj jest wiele – agresywny mężczyzna, uległa kobieta i pokrzywdzone dziecko oraz jego trauma, nieszczęście i przejęte zachowania prowadzące w efekcie do destrukcji. Historia napisana surowym, prostym językiem, w której nierzadko toczą się agresywne dialogi i wydarzają brutalne sceny. Przedstawiona z perspektywy siedmioletniego chłopca, żyjącego w czasach kryzysu i braku perspektyw dla wielu polskich rodzin, staje się niebanalna ze względu na to, w jaki sposób kontrastuje ze światem jego wyobraźni – pięknym, ciepłym, wrażliwym i nieskazitelnym, jakże dalekim od szarego PRL-u, zobrazowanego tutaj w sposób chłodny, choć nie bez cienia sentymentu.

Polecam. Oprawa twarda, szyta.