Selma Lagerlöf : nowoczesna Szwedka Anna Nordlund Bengt Wanselius

Selma Lagerlöf : nowoczesna Szwedka

Selma Lagerlöf : nowoczesna Szwedka Anna Nordlund Bengt Wanselius  Autorzy: Anna Nordlund, Bengt Wanselius                    Wydawnictwo Osnova

 

Anna Nordlund (po raz pierwszy na liście), literaturoznawczyni i badaczka twórczości Selmy Lagerlöf proponuje czytelnikom biografię pierwszej laureatki literackiej Nagrody Nobla na świecie, feministki i działaczki społecznej.

Publikacja, która mogłaby śmiało pomieścić biografie kilku osób, popełniona została wspólnie z fotografem Wanseliusem Bengtem. Widać, że autorzy dokonali gigantycznej pracy zbierając materiał do książki. Jest to bowiem wielowymiarowy, przedstawiony w niezwykle drobiazgowy sposób życiorys. Naszpikowaną informacjami warstwę tekstową bujnie uzupełniają fotografie. Na kartkach tej książki wręcz trudno znaleźć niezadrukowany ich fragment, bo niemal każdy skrawek papieru został wykorzystany do zaprezentowania treści, czy to w formie tekstu, czy ilustracji.

Po pierwsze, nie należy się temu dziwić. Wszak w ciągu 82 lat swojego życia Lagerlöf sporo namieszała, nie tylko na swoim prywatnym gruncie, ale także w kontekście globalnym. Autorka “Cudownej podróży” zdążyła stać się znaną na całym świecie wybitną pisarką z literackim Noblem i pierwszą członkinią Akademii Szwedzkiej. Jej książki osiągały zawrotne nakłady, ich filmowe adaptacje przyciągały do kin tłumy widzów. Była znaną działaczką społeczną – pionierką na polu walki z patriarchatem oraz jedną z najbogatszych Szwedek. A przecież życie prywatne noblistki było nie mniej barwne niż zawodowe. Publikacja nie pomija najbardziej intymnych szczegółów i faktów dotyczących jej, zakazanych wówczas, związków z kobietami.

Po drugie – obszernością książki i mnogością ukazanych w niej detali nie trzeba się na pewno przerażać. To, co pozornie może wydawać się przytłaczające, w tym wypadku stanowi zaletę. Liczne fotografie (a jest ich kilkaset), faksymilia oraz cytowana prywatna korespondencja idealnie współgrają z atrakcyjnie skonstruowanym, zdaje się, że do dna wyczerpującym temat, tekstem utworu. Publikacja zawiera ponadto bibliografię, indeks osób, źródła ilustracji, wykaz skrótów oraz kalendarium życia Selmy Lagerlöf.

Polecam zainteresowanym postacią autorki. Oprawa miękka, klejona.