Omond Eric Dziobak Toto i magiczne drzewo

Dziobak Toto i magiczne drzewo

Omond Eric Dziobak Toto i magiczne drzewoAutor: Eric Omond                                                        Ilustracje: Yoann                                                         Wydawnictwo: Story House Egmont

Poziom: BD I

Pierwsza część cyklu o perypetiach sympatycznego dziobaka Toto ukazuje się w serii wydawniczej „Mój pierwszy komiks 5+”. Dzieło stanowi bardzo dobre wprowadzenie do komiksowej formy. Ilustracje Yoann były tworzone farbami olejnymi, można dostrzec charakterystyczne pociągnięcia pędzla, co jest kontrapunktem dla współczesnej techniki komputerowej (oryginał ukazał się w 1997 roku).

Oczy więc się radują, ale jeszcze większym plusem jest scenariusz Erica Omonda. Zarówno kategoria wiekowa nadana przez wydawnictwo, jak i okładka wywołują raczej luźne, bajkowe skojarzenia, a dziobak Toto przeżywa naprawdę mroczną przygodę; podaną co prawda w komediowej stylistyce, ale jednak… No bo spójrzmy. Oto pewnego razu Toto budzi się w swoim domku w rzece i zauważa, że nie ma w niej wody. Bohater zostaje zatem bez pożywienia, musi działać szybko, aby wyjaśnić zagadkę wyschniętej rzeki. W przygodzie towarzyszy mu zaprzyjaźniona grupka innych australijskich zwierząt (np. miś koala).

Mali czytelnicy mogą więc poznać kawałek świata, oraz jego faunę i florę. Wszystko super z jednym małym ale. Otóż, woda zniknęła z rzeki w wyniku działań bestii (konkretnie krokodyla), która zdążyła zabić sporo zwierząt. Ich duchy Toto spotyka w – nazwijmy to – magicznym wątku historii. Mamy do czynienia z klasyczną i naprawdę fascynującą walką dobra ze złem, ale lepiej ducha tego utworu oddaje klasyfikacja BD I. Oprawa twarda, szyta, okładka w formie gąbki.