Faleiro Sonia Porządne dziewczyny

Porządne dziewczyny. Zbrodnia i hańba w Indiach

Faleiro Sonia Porządne dziewczynyAutorka: Sonia Faleiro                                                            Wydawnictwo: Czarne

 

Bardzo dobry reportaż Soni Faleiro – poprzednio na liście: „Ślicznotka” (p. 6/2012) – to naprawdę mocny akcent w sprawie indyjskiej. Autorka pracowała nad książką cztery lata (choć pierwotnie zakładała dwa lata). Punkt wyjścia stanowi makabryczna zbrodnia z 2014 roku dokonana na dwóch nastolatkach, które – jako że nie miały w domu toalety, co w Indiach jest standardem – nocną porą udały się za potrzebą na pole, gdzie zostały zgwałcone, zamordowane, a ich ciała powieszono na drzewie (zdjęcie można obejrzeć do dziś w sieci). W śledztwie pojawiał się oczywiście wątek samobójstwa, ale dziś wiadomo już wszystko.

Niemniej wątek ów pozwala na wprowadzenie czytelnika w stan niepewności, pewnej konsternacji; wszak samobójstwo było prawdopodobne, a takiej interpretacji sprzyjały też mataczenia i utrudnienia w śledztwie prokurowane de facto przez same organa ścigania. Nastolatki ciężko pracowały, rozumiały coraz lepiej kastowy system społeczny i jego restrykcyjne zasady, nie miały przed sobą żadnej przyszłości. Może więc naprawdę postanowiły odejść? Tak czy inaczej ta zbrodnia, jej kulisy, rekonstrukcja wydarzeń utrzymuje czytelnika w napięciu, a całość jednocześnie wprowadza go w arkana wiedzy o prawdziwym obliczu Indii (skrajnie innego niż w przewodnikach turystycznych).

Sonia Faleiro jest zasłużoną dziennikarką, oddaną sprawie i walczącą o prawdę. „Porządne dziewczyny” to kawał dobrej reporterskiej roboty i ważny głos wzywający do zwrócenia uwagi na fakt, że inny świat istnieje naprawdę. Pozycja zawiera bibliografię, przypisy końcowe. Oprawa twarda, szyta.