Taylor Troy Egzorcysta Historia prawdziwa

Egzorcysta. Historia prawdziwa

Taylor Troy Egzorcysta Historia prawdziwaAutor: Troy Taylor                                                              Wydawnictwo: Replika

 

Troy Taylor (I raz na liście) jest specem od zjawisk paranormalnych, publikuje na ten temat, a jego firma oferuje wycieczki po nawiedzonych miejscach. W „Egzorcyście. Historii prawdziwej” autor odwołuje się w pewnym stopniu do filmu i powieści, które znają prawie wszyscy.

Powieść Williama Petera Blatty’ego i jej adaptacja w reżyserii Williama Friedkina nie wzięły się jednak z głowy, czyli z niczego. Taylor przedstawia konkretny przypadek Robbiego Doe (pseudonim; choć z książki dowiemy się, że prawdziwe personalia zostały wyśledzone przez wnikliwych…), nad którym egzorcyzmy odprawiano w 1949 roku w St. Louis. Historia kilkunastoletniego chłopca stała się kanwą wspomnianej powieści i filmu. W książce znajdziemy naprawdę szczegółowy opis tamtych wydarzeń. Podczas lektury łatwo o dreszczyk emocji; pewnie o wiele łatwiej niż w przypadku czytania przeciętnego kryminału czy thrillera.

Świadomość, że Taylor odtwarza, rekonstruuje prawdę, czyni fakty groźniejsze od fikcji. Oczywiście książka nie ogranicza się wyłącznie do jednego przypadku. Oprócz wątku głównego autor wspomina kilka innych egzorcyzmów w początkowych fragmentach, aby powiązać opętanie demoniczne z chrześcijaństwem. Dzięki temu opowieść pozwala na swoiste wprowadzenie do wiedzy o opętaniu, egzorcyzmach, oraz form obecności demona w ciele człowieka (przesuwanie przedmiotów, odgłosy, mówienie w obcych językach; Doe mówił po łacinie, której nigdy się nie uczył).

Ważne, że autor pokazuje dwa stanowiska, jakie można wyodrębnić w przypadku Robbiego Doe. W kontrze do siebie stoi wiara i nauka. Przedstawiciele tej drugiej opętanie chłopca uznają za konfabulację samego zainteresowanego, a jej przyczynę upatrują w trudnym dzieciństwie. Przedstawiciele tej pierwszej też mają swoje dowody; zresztą Robbie Doe przeszedł solidną weryfikację, zanim egzorcyzmy w ogóle odprawiono. Ta polaryzacja wzmacnia wiarygodność publikacji. Rzecz czyta się szybko, stanowi ona znakomite dopełnienie powieści i filmu. Zainteresuje miłośników grozy. Oprawa miękka, klejona.