Śliwińska Anna Błaszczyk Julia Przygody i draki alpaki Kaki

Przygody i draki alpaki Kaki

Śliwińska Anna Błaszczyk Julia Przygody i draki alpaki KakiAutorka: Anna Śliwińska                                  Ilustracje: Julia Błaszczyk                         Wydawnictwo: Esteri

Poziom: BD O/I

Pierwsza na liście publikacja Anny Śliwińskiej, autorki wydanej w tym roku (chwalonej przez czytelników) książki dla dzieci „Pokochaj mnie. Nowy przyjaciel”. W prezentowanej pozycji wykorzystuje komiksową lub parakomiksową formę (nie ma dymków) i poprzez nią opowiada fascynującą, pełną przygód i zwrotów akcji historię tytułowej bohaterki, alpaki Kaki – mieszkanki warszawskiego zoo. Kaka, choć ma się dobrze w ogrodzie, pragnie odbyć podróż do Ekwadoru, skąd pochodzi. Jest samodzielna, odważna i ciekawa świata. Opuszcza znajome opłotki, wyrusza w pojedynkę, aby dotrzeć do Ekwadoru.

W swej pięknej, zwierzęcej naiwności nie przypuszcza, jak trudne się to okaże. Kaka zrozumie jednak, że czasem cel wędrówki okazuje się mniej istotny od przebytej doń drogi. Nic nie zastąpi zdobytych doświadczeń i wspomnień. Kaka po Warszawie zwiedzi między innymi Poznań, Podlasie, polskie góry i morze. Wystarczająca atrakcyjność oprawy graficznej Julii Błaszczyk wtóruje naprawdę inspirującej historii, która ma autentyczny potencjał zachęcenia dzieci do pierwszych podróży po Polsce – chociażby śladami Kaki. Całość poddaje się oczywiście pewnym interpretacjom (np. odnośnie niesłabnących więzi z domem i chęcią poznania własnych korzeni), co dodaje utworowi kolejnych wartości. Oprawa twarda, szyta.