Romero Reyes Ico Garcia Tania Jad Toksyczne substancje w świecie zwierząt

Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt

Romero Reyes Ico Garcia Tania Jad Toksyczne substancje w świecie zwierzątAutor: Ico Romero Reyes Ilustracje: Tania Garcia

Wydawnictwo: Kropka

Klasyka popularnonaukowa dla dzieci w regularnie spotykanym w ostatnich latach dużym formacie i stylu, będącego dobrym połączeniem merytoryczności mierzonej ciekawostkami. Lektura zrobi z dzieci małych specjalistów od jadu i kolekcji zwierząt, które posługują się nim w najbardziej wyrafinowany i jednocześnie najbardziej niebezpieczny dla otoczenia (w tym ludzi) sposób. Strach ma jednak wielkie oczy; w tym wypadku zwłaszcza z polskiej perspektywy.

Większość wymienionych w publikacji zwierząt pochodzi z egzotycznych zakątków świata. Czytanie o nich może być tylko przyjemnym dreszczem emocji w tak dogodnych warunkach geograficznych. Opisy zwierzątek są zwięzłe, proporcje między tekstem a całostronicowymi ilustracjami można określić mianem idealnych. Śmiercionośne żaby (liściołaz złocisty może zabić i dwadzieścia osób), węże, heloderma arizońska i inni – a pośród nich jedyny jadowity ssak naczelny: kukang.

Książka powinna przykuć uwagę również tych dzieci, które za czytaniem nie przepadają. Tym razem prawdopodobnie dadzą się przekonać. Najwięksi pasjonaci podejmą pewnie dalsze prywatne śledztwa w sprawie ulubionych jadowitych bohaterów. Ważne też, że treść uświadamia odrębność świata dzikich zwierząt od świata ludzkiego, o czym czasem ludzie zapominają (Steve Irwin, Timothy Treadwell). Książkę wieńczy zbiór faktów dotyczących już samego jadu jako takiego. Nic dodać, nic ująć. Oprawa twarda, szyta.