Komunista obnażony. Zdemaskowanie komunizmu i przywrócenie wolności

 

 

Autor: W. Cleon Skousen
Wydawnictwo Zysk i Spółka

 

Autorem publikacji jest Willard Cleon Skousen (1913-2006) – konserwatywny pisarz i teoretyk polityczny, antykomunista, były agent FBI. Przez kilka dziesięcioleci, także na zlecenie Hoovera, badał komunizm i jego nieubłaganą ekspansję.

Książka pozwala na nowo zrozumieć jedną z najważniejszych ideologii XX wieku. Ukazała się w 1958 roku, czyli w okresie największego nasilenia obaw przed komunizmem. Autor opisuje w niej przejęcie przez komunistów Chin, Korei, Rosji i ONZ. Prezentuje historie Algera Hissa, Whittakera Chambersa, Elizabeth Bentley i generała Douglasa MacArthura. Opisuje narodziny człowieka marksistowskiego, twórców komunizmu, ich podejście do rozwiązywania problemów świata, komunizm w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Czytelnicy mają okazję zajrzeć za kulisy, poznać źródła i atrakcyjne strony tego zbrodniczego systemu.

Na końcu autor przechodzi do zadań na przyszłość, które mimo upływu lat wydają się zadziwiająco aktualne. Pisze na przykład, że „niektórzy przedsiębiorcy mają czelność przekonywać, że handel z czerwonymi sprzyja pokojowi. Podnoszą argument, że >>nie walczy się z ludźmi, z którymi się handluje<<. Najwyraźniej zapomnieli, że pod koniec lat trzydziestych takie właśnie myślenie poskutkowało sprzedażą złomu i ropy naftowej Japończykom tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Po ataku na Pearl Harbor stało się jasne, że handel z przyjaciółmi prawdopodobnie sprzyja pokojowi, lecz handel z wrogiem, który ci wygraża, jest przykładem autodestrukcji.”

Skousen, jako osoba głęboko wierząca, wyłapuje współczesne neomarksistowskie zagrożenia. Tworzy długie listy porad dla rodziców, szkół i pracodawców, mające pomóc w przeciwstawianiu się tendencjom niszczącym wszelkie wartości moralne.

Książka bardzo ciekawa, napisana przystępnym językiem. Można ją śmiało polecić czytelnikom zainteresowanym historią systemów politycznych.

Oprawa twarda, szyta, bibliografia, indeks.