Sekretne życie Grety O.

 

 

Autor: Cary Fagan
Wydawnictwo Literackie

 

Cary Fagan to kanadyjski autor książek dla dzieci, laureat licznych nagród. Napisał sześć powieści i trzy zbiory opowiadań dla dorosłych czytelników.

Głównym bohaterem omawianej publikacji jest trzynastoletni Hartley. Czuje się samotny, bo nikt nie zwraca na niego uwagi, ani rodzice, ani rodzeństwo. Najstarszy brat Jackson dziewięć miesięcy temu uciekł z domu. Od tego czasu wszystko się zmieniło. Dom w małym Whirton nie jest już taki zadbany. Przed wejściem leżą śmieci i ulotki. Całe miasteczko jakby zapadło w głęboki sen.

Bohater szuka pocieszenia w małej bibliotece, mieszczącej się w domku kempingowym. Ten domek podarował ludności George Smythe – lokalny wynalazca, który o mało nie wysadził miasta w powietrze. Księgozbiór biblioteki w całości pochodzi z darowizn. W jednej z książek bohater znajduje tajemniczą kartkę, podobną do tych produkowanych przez Wisławę Szymborską. Jest to kopią wycinanki z naklejonym zdaniem „Nienawidzę wszystkich flag z wyjątkiem pirackich”. Hartley zastanawia się, kto mógł być autorem tego dzieła, kto nie lubi powiewających na wietrze flag, anarchista, kibic drużyny piłkarskiej, zwolennik Piotrusia Pana?

Te rozmyślania na chwilę odwracają uwagę chłopca od rodzinnej traumy. Po zniknięciu najstarszego syna rodzice byli wielokrotnie przesłuchiwani, wszyscy musieli poddać się terapii. Szególnie Heather, która jest siostrą bliźniaczką Jacksona. Została zwolniona z wszelkich obowiązków domowych i przez ostatnie dziewięć miesięcy obchodzono się z nią jak z jajkiem.

Tymczasem Hartley stoi w cieniu, stresuje się szkołą, ostatnim projektem przygotowywanym na koniec ósmej klasy. I chociaż lubi swoją nauczycielkę, panią Gorham, bo nie jest lodowatą skamieliną, pozwala na chaos w klasie, nosi modne okulary i ma tatuaż, to i tak boli go brzuch, gdy tylko myśli o nowych wyzwaniach.

Nawet najlepszy przyjaciel Zack, z którym wspólnie opiekowali się szkolną myszą, unika Hartleya po incydencie Jacksonem. Jego mama uznała, że powinien mieć wokół siebie wyłącznie pozytywną energię, bo zamierza zdawać na studia medyczne. Początkowo wszyscy mieszkańcy angażowali się w poszukiwania młodego buntownika, ale potem rodzina Staplesów została wyeliminowana z lokalnej społeczności.

Autor jest wrażliwym obserwatorem, rozumie młodego czytelnika. Dostrzega jego zainteresowania i potrzeby. Piętnuje ostracyzm, tworząc także pozytywnych bohaterów, którzy wspierają Hartleya. Książka napisana z polotem, błyskotliwa, śmieszna i smutna, ale bez przemocy.

Gorąco polecam.

Oprawa miękka, klejona.