Dom na skraju klifu


Autorka: Alex Cotter
Wydawnictwo: Wilga
Poziom: BD II

 


Debiut brytyjskiej autorki to wciągająca, współczesna powieść dla młodzieży z mrocznymi rodzinnymi sekretami z przeszłości, lokalnymi legendami i historiami o duchach w tle.

Trzynastoletnia Faith mieszka w starym domu (Strażnicy) położonym na szczycie klifu, który zaczyna się osuwać. Z niepokojem obserwuje powiększającą się szczelinę w ogrodzie, martwiąc się o zagrożony zawaleniem i coraz bardziej popadający w ruinę dom, ale przede wszystkim o swoją rodzinę. Od czterech miesięcy bowiem – odkąd jej tata zniknął bez śladu – mama spędza całe dnie w łóżku, a ona stara się sama sobie poradzić ze wszystkimi domowymi obowiązkami i opieką nad dziesięcioletnim bratem, który przysparza jej sporo problemów. Chłopiec w szkole maluje niepokojące wychowawczynię obrazki przedstawiające tonących marynarzy i opowiada o morskich duchach mieszkających w piwnicy ich domu. Z jednym z nich zaprzyjaźnia się i zamierza mu pomóc w odnalezieniu zaginionych skarbów. Faith ma już dość jego wybujałej fantazji i decyduje się zamknąć piwnicę na klucz, przez co brat ucieka z domu i wpada w tarapaty.

Zdeterminowana bohaterka pragnie odzyskać swoją rodzinę i zdobyć fundusze na remont domu, musi jednak najpierw uporać się z wścibską nauczycielką, która grozi zawiadomieniem opieki społecznej o ich sytuacji, oraz chciwym wujkiem, który chce przejąć Strażnicę, a także rozwiązać zagadki rodzinne sprzed niemal trzystu lat. W tej opowieści ważne role odegrają jeszcze inne postacie, m.in. pochodzący z Krakowa bibliotekarz i członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz nastolatek, który uciekł z domu z powodu przemocy.

Autorka znakomicie oddaje morski klimat i mroczną atmosferę starego, nadmorskiego domu, pod którym biegną tunele przemytników z końca osiemnastego wieku. W pełnej przygód i tajemnic opowieści porusza wiele poważnych tematów, takich jak np. depresja, strata bliskiej osoby, przemoc domowa i kłamstwo.

Trzymająca w napięciu, pełna zwrotów akcji, poruszająca lektura pokazująca odwagę i siłę dwóch niezwykłych nastolatek pochodzących z różnych epok. Oprawa miękka, klejona. Polecam.