Strażnicy wolności


Autor: Jacek Hugo-Bader
Wydawnictwo: Agora

 

 


Książka dziennikarza i reportażysty związanego od lat z „Gazetą Wyborczą” to próba opisania środowiska koronasceptyków oraz antyszczepionkowców.

Autor dotarł do wielu osób związanych z Grupą C19, Ordo Medicus, Fundacją im. Nikoli Tesli czy Polskim Stowarzyszeniem Niezależnych Lekarzy i Naukowców. W krótkich rozdziałach czytelnik poznaje motywacje kierujące m.in. lekarką Anną Martynowską, dwukrotnie zawieszoną przez Okręgową Izbę Lekarską za negowanie pandemii i związanych z nią obostrzeń, Grzegorzem Płaczkiem, którego do walki o wolność – od jakiegokolwiek przymusu sanitarnego – poprzez kierowane do niego znaki pchnął święty Maksymilian Kolbe, a także Mariuszem Najdą, królem internetowych teorii spiskowych, przekonanym, że osoby zaszczepione umrą w ciągu trzech lat. Słowem, które przywołane w książce osoby odmieniają przez wszystkie przypadki, opisując genezę swoich postaw i czynów, jest wolność. Wszyscy są samozwańczymi „strażnikami wolności”, którą chcą zabrać ludziom światowi bogacze oraz rządy zachodnich, wysokorozwiniętych państw.

Hugo-Bader w żywy, plastyczny sposób pokazuje, jak niewierzący w pandemię sprytnie wykorzystują media społecznościowe do szerzenia swoich antynaukowych teorii i wskazuje źródła finansowania tego procederu. Książka zawiera zabawne ilustracje Marty Ignerskiej. Okładka twarda, szyta. Polecam.

Poprzednio na liście: „W rajskiej dolinie wśród zielska” p. 15/19.