Jadą Haliki przez Ameryki

 

 

Autor: Mirosław Wlekły
Wydawnictwo Agora

 

Kolejny tom opowieści o słynnym podróżniku autorstwa Mirosława Wlekłego – reportażysty, autora „Przygoda dzika Toniego Halika” (p. 5/2021), „Tu byłem. Tony Halik”, „Górski” (p. 8/2021) oraz współautora reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne.

Tony Halik ponownie wyrusza w podróż ze swoją żoną Pierrette. Tym razem na Alaskę, bo w Argentynie jest bardzo gorąco. Toni chce nakręcić dobry film. Jego marzeniem jest praca w Najlepszej Telewizji Świata. Rozpoczynają się przygotowania do wyprawy. Trzeba znaleźć samochód z mocnym silnikiem, napędem na cztery koła, wielkimi kuframi i szufladkami na pamiątki z podróży, zdjęcia i notatki.

Gdy wszystko jest już spakowane, znika ukochany pies. Bez niego nie mogą się ruszyć. Łoli nadbiega w ostatniej chwili i rozpoczyna się wielka przygoda. Małżeństwo spotyka po drodze pewną majętna hrabinę, która swój dom zamieniła na przytułek dla zwierząt. Toni myśli o polowaniu, ale gdy widzi jak cierpią zwierzęta przez głupotę człowieka, rezygnuje z zabijania na rzecz robienia zdjęć. Za pomocą aparatu udaje mu się nawet przepłoszyć niebezpieczną pumę.

Droga przez pustynię jest bardzo męcząca, w samochodzie psuje się chłodnica i trzeba do niej wlać ostatnie krople wina. Potem Tony i Pierrette zawisną nad przepaścią, spotkają poszukiwaczy złota, zobaczą jezioro Titicaca i trzcinowy świat, będą podziwiać wulkan Sangay, wypiją chichę, przeżyją napad Kolumbijskich łotrów, wezmą udział w polowaniu na rekiny. Po ponad dwuletniej podróży dotrą do Nowego Jorku.

W Bristolu urodzi im się syn Ozan, ale to nie zmieni ich planów. Wyruszą dalej do Kanady i upragnionej Alaski, gdzie Ozan zaprzyjaźni się z Jaguarem.

Powieść zainteresuje młodych podróżników. Jest idealna do wspólnego czytania, inspirująca, zachęcająca do planowania rodzinnych eskapad. Atutem publikacji są barwne, egzotyczne ilustracje Magdaleny Kozieł-Nowak – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej prace oddają specyfikę krajobrazu, ukazują klimat, ludowe stroje i inne elementy folkloru, charakterystyczne dla danego regionu.

Polecam. Oprawa twarda, szyta.