Sir Borys Krzepki i kapryśna królewna


Autor: Marc Starbuck
Ilustratorka: Becka Moor
Wydawnictwo Dwukropek
Poziom: BD O/I

 

 

Debiutancka książka angielskiego autora to zabawna, rymowana opowieść pokazująca, że kłamstwo nie popłaca.

Borys Krzepki, bohaterski, dzielny rycerz, wielokrotnie uhonorowany tytułem Rycerza Roku, zostaje wezwany przez królewnę Ecie-Pecie, aby przybył jej z odsieczą i uwolnił od potwora. Pędzi więc niezwłocznie na ratunek królewnie, by się przekonać, że owym potworem jest król, który każe rozpieszczonej, kapryśnej córce posprzątać pokój (co ona uważa za skandal). Mimo ostrzeżeń, by nie wzywała zajętego ważnymi zadaniami rycerza do tak błahych spraw, wkrótce królewna wysyła mu kolejną pilną wiadomość, że tym razem więzi ją straszna wiedźma. Jak się okazuje jest nią jej mama, która każe jej włożyć po raz drugi tę samą suknię balową.

Gdy następne nagłe wezwanie okazuje się znowu fałszywym alarmem, rycerz postanawia zignorować kolejne, tym razem dotyczące zagrażającego życiu królewny smoka, i zająć się swoimi osobistymi sprawami. Tu dostajemy romantyczną historię, a o tym, co się stało z królewną czytelnicy muszą sami się domyśleć. Z rymowanym tekstem znakomicie współgrają świetne, kipiące humorem ilustracje, które łączą baśniowy świat rycerzy, królewien, trolli i smoków z nowoczesnością – rycerz do zbroi wkłada dżinsy, trampki i okulary przeciwsłoneczne, a wokół zamku lata helikopter.

Pomysłowa, uwspółcześniona wersja ezopowej bajki o chłopcu, który wołał, że wilki nadchodzą. Okładka twarda, szyta. Polecam.