Zaklinacz tygrysów

Autor: Roch Urbaniak
Wydawnictwo: Dwukropek
Poziom: BD II

 

Nowa książka Rocha Urbaniaka, absolwenta wydziału malarstwa na krakowskiej ASP, laureata nagrody Best Artist przyznanej przez Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction, autora, który łączy malarstwo z tworzeniem komiksów i opowieści; poprzednio na liście prezentowaliśmy jego komiks pt. „Papiernik. Targowisko Opowieści” (p. 11/2019).

Urbaniak zabiera młodych czytelników do niesamowitego, fantastycznego świata, na krańcu którego znajduje się Najdalsza Zatoka, wyjątkowe miasto przypominające labirynt utworzony z piętrzących się budynków, które przyciąga  gwiazdy i artystów. Pewnego razu w nocnej scenerii daje tam swój koncert słynny wędrowny flecista, Arti. Jego występ zostaje niespodziewanie zakłócony przez ogromnego, rozzłoszczonego tygrysa, który niszczy miasto, zagrażając ludziom. Artyście udaje się go poskromić magiczną muzyką. Następnego dnia zamknięty w klatce tygrys jest oszołomiony i przestraszony, nie rozumie, co się stało ubiegłej nocy, nie wie, kim jest, ani gdzie jest jego dom.

Dobroduszny Arti postanawia pomóc zagubionemu tygrysowi znaleźć drogę do domu. Wyruszają w podróż, podczas której spotykają m.in. filozofów, inżynierkę-naukowczynię, strażniczkę leśnych sekretów, skrzata noszącego maskę przypominającą głowę jelenia oraz obserwatorów gwiazd. Stopniowo odkrywają zagadkową historię tygrysa, która powiązana jest z dramatycznymi dziejami pewnej krainy oraz jej dawnym opiekunem, uparcie tkwiącym w żalu i gniewie, Kudzu. Baśniową opowieść uzupełniają zachwycające, pełne wyobraźni obrazy. Autor porusza tu różne problemy ekologiczne, społeczne i filozoficzne. Pokazuje, do czego może prowadzić podejmowanie decyzji za innych, zamknięcie kogoś w złotej klatce, czy też niszczenie przyrody.

Oryginalna, pobudzająca wyobraźnię, pełna refleksji, wielowarstwowa opowieść o przyjaźni, potrzebie wolności, odpowiedzialności, wybaczeniu i nadziei. A przy tym dobrze napisana i pięknie namalowana książka. Okładka twarda, szyta. Polecam.