Zaczarowany zamek


Autorka: Sophie Anderson
Ilustratorka: Saara Soderlund
Wydawnictwo Young
Poziom: BD II/III

 

Trzecia na polskim rynku książka brytyjskiej pisarki to wciągająca powieść fantasy dla młodszej młodzieży z elementami ludowych baśni, mitologii słowiańskiej i folkloru rosyjskiego; poprzednio na liście: „Dom na kurzych łapach” p. 4/2020.

Trzynastoletnia Olia mieszka w starym, drewnianym, pełnym tajemnic, ukrytych drzwi i zapomnianych komnat zamku. Jej rodzina po rewolucji sprzed stu lat wiedzie dość zwyczajne życie, rodzice są stolarzami, a ich warsztat mieści się w sali balowej. Dziewczynka ma jeszcze maleńką siostrę Rozę oraz niezwykłą babcię, nazywaną Babusią, która składa ofiary solne duszkom domowym i opowiada wnuczce o magii ukrywającej się w zamkowych kopułach. Pewnej nocy podczas burzy zostaje uszkodzona jedna z nich, tzw. Kopuła Słońca, w której według opowieści babci znajduje się klucz posiadający moc uwalniania magii. Gdy Olia dowiaduje się, że nadciąga jeszcze potężniejsza burza, która ma zniszczyć zamek, wyrusza w podróż w towarzystwie Feliksa, ducha opiekuńczego mieszkańców zamku, przybierającego postać lisa lub lisowatego człowieczka.

Bohaterka pragnie ochronić swoją rodzinę i dom. Trafia do pełnej magicznych istot Krainy Zakazanej Magii, w której przeżywa niezwykłe przygody, odkrywając powiązaną z zaczarowaną krainą historię zamku oraz mroczne tajemnice swoich królewskich przodków. Musi podjąć trudną decyzję, czy uratować zamek czy mieszkańców zaczarowanej krainy, którą pewien zły czarownik zamierza odrealnić.  Autorka pokazuje, jak wielką wartość stanowi rodzina, dom i przyjaciele. Promuje czynienie dobra, empatię oraz patrzenie na świat sercem i z różnych perspektyw.

Ciepła, lekka, pełna magii lektura z wartościowym przesłaniem. Książka zawiera czaro-białe ilustracje. Na końcu znajduje się słowniczek, miniwywiad z autorką oraz ćwiczenia z kreatywnego pisania. Okładka twarda, szyta. Polecam.