Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze


Autorka: Justyna Suchecka
Wydawnictwo WAB

 

 

Druga publikacja dziennikarki edukacyjnej pracującej w tvn24.pl, laureatki Grand Press i nagrody Fundacji Evens, autorki książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” (p. 15/2020).

Tym razem Justyna Suchecka zajmuje się tematami dotyczącymi zdrowia psychicznego młodzieży. Rozmawia zarówno z ekspertami i specjalistami, którzy udzielają pomocy psychologicznej oraz psychiatrycznej nastolatkom, jak też z młodymi osobami, które doświadczyły różnego rodzaju kryzysów psychicznych, zmagały się z chorobami i zaburzeniami zdrowia psychicznego; wiele z nich pomaga teraz innym i walczy na rzecz poprawy sytuacji w psychiatrii w Polsce. Bohaterowie szczerze opowiadają o swoich problemach związanych z depresją, zaburzeniami odżywiania, schizofrenią, ADHD, spektrum autyzmu, chorobą afektywną dwubiegunową, atakami paniki i lęku, myślami samobójczymi, samookaleczaniem oraz homoseksualną orientacją.

Ich przejmujące, ale też budujące historie przeplatane są rozmowami z ekspertami. Wśród nich znaleźli się m.in. Tomek Bilicki, łódzki terapeuta certyfikowany interwent kryzysowy, który opowiada o pomocy rówieśniczej, Lucyna Kicińska, pedagożka w jednym z warszawskich liceów, która uczy krytycznych wobec siebie nastolatków przekształcania myśli, Krzysztof Szwajca, psychiatra dziecięco-młodzieżowy, który zgłębia temat depresji u nastolatków, a także Daria Abramowicz, psycholożka Igi Światek, która wyjaśnia, dlaczego warto układać puzzle i grać w gry planszowe. W książce znajdziemy wyróżnione w ramkach praktyczne porady, opisy poszczególnych chorób i zaburzeń psychicznych, odpowiedzi ekspertów na pytania nastolatków, fragment kwestionariusza zdrowia pacjenta oraz ważne numery telefonów. Dowiemy się też, czego nie mówić osobie w kryzysie psychicznym oraz jak pomagać w konkretnych przypadkach, np. osobie z myślami samobójczymi.

Książka pokazuje, jak bardzo potrzebne są rozmowy kryzysowe, wsparcie specjalistów, akceptacja i zrozumienie. Pozycja będzie niezwykle cennym źródłem wiedzy i wskazówek zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych (szczególnie rodziców, nauczycieli i wychowawców). Jest świetnie napisana i atrakcyjnie opracowana graficznie.

Ważna, wartościowa i pomocna lektura. Może też stać na półce BD IV. Okładka twarda, szyta. Bardzo polecam.