Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta?


Autorka: Agata Twardoch
Wydawnictwo: WAB

Książka architektki, urbanistki, profesorki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, jak we wstępie zaznacza sama autorka, powstała ze złości, której genezą jest nierówne traktowania kobiet i mężczyzn w architekturze. Mężczyźni są bardziej doceniani i częściej nagradzani, choć w Polsce wśród studiujących na wydziałach architektury wyraźną przewagę mają kobiety. Autorka zamieściła 19 rozmów z 24 kobietami, aby pokazać ich spojrzenie na architekturę i urbanistykę, wizjonerstwo oraz osiągnięcia.

Książka została podzielona na cztery części. W pierwszej zatytułowanej „Miasto” rozmówczynie to głównie urbanistki, a tematy koncentrują się wokół planowania i rozwoju miast. „Budynki” ukazują postaci związane z projektowaniem architektonicznym, skupionym na fragmencie rzeczywistości lub wręcz pojedynczym obiekcie. Trzecia część nazwana „Obok” to rozmowy z architektkami wymykającymi się tradycyjnemu podziałowi odzwierciedlonemu w dwóch pierwszych częściach na urbanistów i architektów. Poznajemy tu osoby poszukujące własnych ścieżek w architekturze, wychodzące poza architektoniczne konwenanse. Ostatnia część „Słowo” to rozmowy z architektkami, które chcą wpływać na rzeczywistość poprzez badania, edukację, kształtowanie ludzkich postaw.

Ciekawa, inspirująca, pełna mądrych zdań książka, pokazująca sytuację kobiet w świecie architektury. Na końcu książki znajdują się krótkie biogramy bohaterek. Pozycja jest atrakcyjnie opracowana graficznie. Okładka utwardzona, klejona. Polecam.